MASKONURY — Blog Archive » Men of Sea

MASKONURY

Sympatyczne latające stworzenia

PODSTAWOWE INFORMACJE

Maskonur zwany również puffinem atlantyckim mimo licznej populacji uznawany jest za gatunek narażony na wyginięcie. Jego zabawny wygląd, duża zaokrąglona głowa z czerwonym dziobem przypominająca maskę, krótkie pomarańczowe nogi – wszystko to sprawia, że jest to jeden z najsympatyczniejszych ptaków północy. Specjalne wyżłobienie na dziobie oraz znajdująca się w szczęce dodatkowa kość umożliwia mu złapanie 10 ryb jednocześnie.
Maskonury są doskonałymi pływakami oraz nurkami. W wodzie potrafią zanurkować na kilkanaście metrów. Choć mają również opinię doskonałych lotników (rozwijają prędkość do 90 km/h machając nawet 400 razy na minutę) to jednak obserwowane przez nas często ich starty z wody i lądowania wyglądają bardzo komicznie. Maskonur startując z wody rozpędza się na niej biegnąc, a kiedy ląduje wydaje się, że torpeda wpada do wody.
Maskonury, pomimo niewielkiego rozmiaru, są ptakami walecznymi. Zaatakowane rozpościerają skrzydła, otwierają dziób i mocno tupią, by sprawić wrażenie groźnego. Jeśli nie uda się odstraszyć napastnika atakują dziobem i skrzydłami. Jednak najczęściej ptaki te starają się unikać konfrontacji i chcąc zamanifestować swoje pokojowe zamiary opuszczają dziób na pierś, by nie prowokować innych osobników. Obserwacje maskonurów wskazują, że przywiązują one duża wagę do interakcji społecznych, a ich zachowania potrafią być złożone lub wręcz ceremonialne. Przykładem tego jest podobno zwyczaj wysuwania jednej łapy do przodu przy lądowaniu, który pokazuje pobratymcom, że nie stanowią dla nich zagrożenia.

„Złośliwe źlośliwce”
Na Svalbardzie spotykamy je najczęściej na wodzie. Latają wokół jachtu lub siedzą na wodzie i kiedy zbliżamy się do nich w ostatniej chwili nurkują. W opinii Marka są to najbardziej złośliwe ptaki, bo kiedy wychodzi z aparatem, aby zrobić im zdjęcia – nagle zaczynają się chować.
Jedną z ciekawostek jest to, że maskonury znajdują się na każdym z norweskich banknotów.