Fotowyprawa Zwierzęta Svalbardu #01 — Blog Archive » Men of Sea

Fotowyprawa Zwierzęta Svalbardu #01



Data wyprawy:


05/05/2025 - 12/05/2025


Ilość dni:


8


Trasa wyprawy:


Longyearbyen - Isfjorden - Longyearbyen


Stopień trudności:


łatwy, turystyczny

Opis wyprawy


Zapraszamy na safari fotograficzne w najdalszym zakątku Północy: Spitsbergenie. Chcemy wziąć Cię w najpiękniejsze miejsca w rejonie lodowców, gdzie liczymy, że na styku lodu i morza będziemy mogli obserwować i fotografować dzikie zwierzęta Svalbardu.
Maj to okres, w którym zima zmaga się z wiosną. Fiordy zaczynają rozmarzać, coraz więcej jest cieplejszych dni z dobrą pogodą, ale nadal pozostało dużo śniegu oraz lodu przed lodowcami.
Styk lodu z morzem to miejsce w którym żyją dzikie zwierzęta. Tu odpoczywają, polują, wędrują. Oczekujemy, że jak co roku spotkamy w tych miejscach zwierzęta Svalbardu: foki oraz polujące na nie niedźwiedzie polarne. Liczymy na spotkania z morsami, lisami polarnymi oraz stadami reniferów. Nie powinno zabraknąć też pięknych gatunków arktycznego ptactwa. Jeśli dopisze nam szczęście być może ujrzymy wieloryby, które przypływają tu na ucztę z kryla.
Jeśli powtórzy się pogoda z ubiegłych lat góry powinny być spowite śniegiem tworząc niezapomniane, bajkowe pejzaże. Pola lodowe, które zamierzamy eksplorować otoczą nasz jacht tworząc arktyczny, nieziemski klimat.
Ta podróż ma charakter fotowyprawy. Wybieramy na jej miejsce Spitsbergen, gdzie jest najpiękniejsze połączenie surowej natury pełnej lodu, gór i morza wraz z dzikimi zwierzętami. Wszystko to tworzy doskonały plan zdjęciowy. Jeśli dodamy do tego dzień polarny, który zaoferuje całodobowe światło – czegóż chcieć więcej?
Dzięki naszej wielokrotnej obecności na Spitsbergenie wiemy doskonale jakie miejsca będą najbardziej odpowiednie do realizacji celów fotowyprawy. Znajdziemy się w nich w odpowiednim czasie, a rolą uczestników będzie jak najszybciej przyzwyczaić się do piękna wokół i zacząć malować świat obiektywami swoich aparatów.

Naszą podróż odbędziemy w małej, kameralnej grupie, na pokładzie komfortowego i bezpiecznego jachtu prowadzonego przez doświadczonych przewodników i załogę.

Kto może wziąć udział?
W naszej wyprawie może wziąć udział każdy, dla kogo taka forma podróżowania jest odpowiednia. Każdy, kto jest zafascynowany surowością północnego świata i pragnie zachować go w swoich pięknych fotografiach.
Safari przeznaczone jest zarówno dla początkujących fotografów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności, jak i osób profesjonalnie zajmujących się fotografią krajobrazu / natury, które potrzebują znaleźć się w pięknych, niedostępnych dla siebie miejscach. Liczymy na liczne dyskusje, pytania, sugestie.
Wyprawa ma charakter angażujący jej uczestników, którzy biorą udział w życiu jachtowym poprzez zaangażowanie w pracę wacht, tym samym współtworząc i kształtując przebieg wyprawy.
Wszystkich musi jednak połączyć wspaniała, twórcza atmosfera wyjazdu oraz svalbardzkiego, pięknego miejsca, a my z doświadczenia wiemy, że wspólne pasję bardzo łączą ludzi.

Sprzęt jaki powinni posiadać uczestnicy:
Aparat fotograficzny
Zestaw obiektywów (jeśli jest możliwość)
– teleobiektyw: 70-200, 70-300, 150-600 lub inny z podobnym zakresem
– szerokokątne: 14-24, 15-30 lub inny z podobnym zakresem ogniskowych
Zestaw filtrów szarych pełnych i połówkowych do obiektywów (odpowiednie pod posiadane średnice obiektywów, np. 72, 77, 82mm, lub kwadratowe z holderem do posiadanego obiektywu
2-3 dodatkowe baterie do aparatu. Oryginały lub tańsze zamienniki – wszystkie naładowane + ładowarka
Statyw, wężyk spustowy lub zainstalowana aplikacja do komunikacji aparat > telefon komórkowy
Jeśli jest możliwość to zabieramy osłonę przeciwdeszczową na aparat i obiektyw, choć deszcz na Spitsbergenie w tym okresie jest rzadkością.

Osoby chcące wziąć z sobą drona (do czego zachęcamy) prosimy o kontakt z nami, abyśmy mogli pomóc uzyskać wymagane zgody.



Termin i cena


Termin: 05/05/2025 - 12/05/2025

2,200.00€ + 450.00€ (kasa jachtowa)
+ -

Cena - przeczytaj!


Cena zawiera:

noclegi w 2-3 os. kabinie
rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
ubezpieczenie jachtu oraz kosztów ratownictwa morskiego
podstawowe ubezpieczenie KL, NNW, Bagaż
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
opłaty portowe oraz paliwo do jachtu
szkolenie z wiedzy żeglarskiej

Kasa jachtowa zawiera:

koszty wyżywienia uczestników
opłaty administracyjne
koszty transportu i wynajęcia broni

Dodatkowo zapewniamy:

pomoc w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki

Cena nie zawiera:

dojazdu na wycieczkę oraz powrotu z niej
dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
dodatkowych osobistych opłat w portach

Harmonogram płatności:

20% – w momencie rezerwacji
40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
W przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy.



Program wyprawy


+ -

Dzień 1: Longyearbyen


Longyearbyen

Zaokrętowanie zaczynamy od godziny 16.
Kwaterujemy się na jachcie, spożywamy obiadokolację, przechodzimy pierwsze szkolenia bezpieczeństwa, które przygotuje nas do wypłynięcia. Następnie korzystając z trwającego całą dobę dnia polarnego wyruszamy do Longyearbyen. Odwiedzamy jego najważniejsze miejsca, pójdziemy na krótki trekking poszukując reniferów, które można spotkać pomiędzy uroczymi domkami. Dzień kończymy w jednym z kilku klimatycznych pubów, rozkoszując się specjałami najbardziej północnego browaru na świecie.


+ -

Dzień 2-7: Longyearbyen - Isfjorden– Sassenfjorden - Tempelfjorden - Billefjorden - Pyramiden – Adolfbukta - Nordfjorden – Borebukta – Ymerbukta - Trygghamna - Longyearbyen


Longyearbyen - Isfjorden– Sassenfjorden - Tempelfjorden - Billefjorden - Pyramiden – Adolfbukta - Nordfjorden – Borebukta – Ymerbukta - Trygghamna - Longyearbyen

Rozpoczynamy podróż po Isfjordzie. To duży i główny fiord w centrum Spitsbergenu. Przez najbliższe dni będziemy się po nim poruszać oraz po dochodzących do niego wielu fiordach, które zakończone są lodowcami. Tu będziemy poszukiwać dzikich zwierząt, desantować się na ląd oraz udawać się na trekkingi.
Program jest intensywny, w okolicach Isfjorden znajduje się wiele pięknych miejsc, po których można by podróżować nawet miesiąc. My będziemy wybierać to co najciekawsze. Szczegółowy program, kolejność zwiedzania będzie ustalana na bieżąco w zależności od pogody i warunków lodowych.

Przykładowy program przedstawiamy poniżej:
Na początek ruszymy do Sassenfjorden oraz Tempelfjorden. Będziemy podróżować blisko brzegu, aby zwiększyć szansę na wypatrzenie wędrujących wzdłuż morza niedźwiedzi polarnych oraz pasących się reniferów. Tutaj zdarza nam się napotkać również wieloryby. Tempelfjorden zwieńczony jest dwukolorowym, przepięknym lodowcem Tunabreen, który schodzi do fiordu. Podpływamy pod czoło lodowca i jeśli będziemy mieli szczęście to zaobserwujemy proces cielenia się lodowca. Następnie zatrzymamy się na postój w zatoczce Bjonahamna.


Billefjorden to kolejny fiord na naszej trasie i ponownie będziemy żeglować blisko brzegu, który tym razem stanowią charakterystyczne dla tego miejsca góry. Do Billefjorden wpływają często płetwale oraz białuchy arktyczne, tu mamy największe spotkania tych wielorybów.
Fiord doprowadzi nas do opuszczonego miasteczka Pyramiden, gdzie zobaczymy postsowiecki, surrealistyczny świat, w którym Związek Radziecki próbował pokazać zdobyć północ. Efekt finalny to krajobrazy przypominające Czarnobyl lub kadry z filmu „Ptaki” Alfreda Hitchcocka. Spacerujemy uliczkami, odwiedzamy najważniejsze zabytki, budynki, kopalnie i zatrzymujemy się w barze, gdzie możemy spróbować specjałów rosyjskiej kuchni.
Następnie ruszamy dalej do pobliskiego lodowca Nordenskiöldbreen w Adolfbukta. Podpływamy pod jego czoło, aby móc z bliska oglądać formacje lodowe przypominające wydrążone jaskinie. Obserwujemy uważnie pobliskie skały, na których często widywane są niedźwiedzie polarne. W drodze powrotnej zatrzymujemy się Skansbukta: zatoczce wraku i opuszczonej kopalni.

Nordfjorden – północna odnoga Isfjordu to rezerwat przyrody. Mamy pozwolenia na eksplorację tego fiordu i zamierzamy być w kilku jego miejscach. Podpłyniemy do często „cielącego” się lodowca Sveabreen, jego czoło jest wysokie, piętrzą się na nim duże bloki lodu i potrafi „urodzić” dużą górę lodową. Jeśli wystarczy nam czasu i będą ku temu sprzyjające warunki podpłyniemy do księżycowej, mało znanej wyspy Coraholmen. Spróbujemy się na niej desantować, choć jest to trudne zadanie.

Kolejnym naszym celem będzie fiord Borebukta, który w ostatnich latach polubiły morsy. Na wejściu do fiordu często witają nas pływające osobniki, a na plażach goszczą ich kolonie. Jeśli będą na brzegu to złożymy im wizytę, aby z bliska móc przypatrzeć się ich zachowaniu, a także je poczuć. W Borebukta planujemy dopłynąć pontonem do lodowca Nansenbreen, desantować się na brzeg, podjeść do jego czoła lub wejść na niego.
Następnie odwiedzimy Ymerbukta. Przy sprzyjających warunkach spróbujemy wejść w paki lodowe i zbliżyć się do czoła lodowca Esmarkbreen. Lodowiec jest bardzo rozłożysty i lubi się „cielić”, zatem poza pięknymi widokami mamy szansę na widowiskowy spektakl lodu.

Na koniec popłyniemy w jedno z najbardziej malowniczych miejsc Spitsbergenu: Trygghamna. Wysokie góry otaczające fiord, piękny lodowiec Tunabreen, szkierowe wyspy – wszystko to tworzy unikalny krajobraz końca świata. Postaramy się podpłynąć jak najbliżej, a następnie zrobić trekking do lodowca. Lodowiec od fiordu odcięty jest wyspami, co sprawia, że przed nim powstaje wypełnione lodem jezioro, a dodatkowo często duże bloki lodu leżą na plaży i „pozwalają się dotykać”. Teren tutaj jest bardzo urozmaicony oraz znajduje się na trasie wędrówek niedźwiedzi polarnych, zatem musimy zachować najwyższą uwagę.
Dzięki temu, że nie pływamy dużym statkiem zgodnie z narzuconym harmonogramem w każdym z miejsc spędzimy tyle czasu ile będzie potrzeba. Chcemy wykorzystać to co daje nam Arktyka oraz zaspokoić potrzeby uczestników. Jesteśmy zauroczeni tym światem, zatem także lubimy go smakować na spokojnie.

Do Longyearbyen planujemy wrócić popołudniu siódmego dnia wyprawy, odpocząć po podróży i pójść wspólnie do klimatycznej restauracji na kolację.


+ -

Dzień 8: Longyearbyen


Longyearbyen

Po śniadaniu pakujemy swoje rzeczy i o godzinie 10 opuszczamy jacht. Bagaże mogą zostać na pokładzie, a my wykorzystać pozostały czas na zwiedzanie Longyearbyen (np. ciekawe Muzeum Svalbardu) lub zakupy pamiątek. Ten dzień to właśnie czas ostatnich spacerów, pożegnań i powrotów do domu.



Powyższy program jest ramowy. Jego realizacja uzależniona jest od pogody. Czerwiec jest miesiącem, w którym pogoda jest trudna do przewidzenia. Jesteśmy wszakże na północnym końcu świata. Kolejność poszczególnych jego etapów może być zmieniona i dopasowana do panujących warunków, niektóre punkty programu mogą zostać niezrealizowane. Dużo zależy od tego jak szybko rozmarzać będą fiordy i jak głęboko uda nam się w nie wpłynąć. To w końcu Arktyka.
Jednak zimowa aura na Spitsbergenie niesie z sobą piękne śnieżne krajobrazy, dużą ilość lodu, a przez to większe szanse napotkania fok i polujących na nie niedźwiedzi polarnych. W czerwcu mamy już dzień polarny, zatarta jest różnica pomiędzy dniami a nocami.
Bazując na naszym doświadczeniu możemy zapewnić, że spędzimy czas bardzo intensywnie i dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy wyprawy zobaczyli jak najwięcej miejscowych atrakcji.


Mapa wyprawy





Załoga wyprawy



Jacht wyprawy



Masz pytania do wyprawy? Napisz!









Wiadomość została wysłana!


2,200.00€


05/05/2025 - 12/05/2025







Masz pytania do wyprawy? Napisz do nas