Warsztaty fotograficzne — Men of Sea

Warsztaty fotograficzne

+ -

Kto może wziąć udział w warsztatach?


W naszych warsztatach może wziąć udział każdy, dla kogo taka forma podróżowania jest odpowiednia. Każdy kto jest zafascynowany surowością północnego świata i pragnie zachować go w swych fotografiach.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla amatorów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności, jak i osób profesjonalnie zajmującymi się fotografią krajobrazu / natury, które chcą znaleźć się w pięknych, niedostępnych dla siebie miejscach. Liczymy na dyskusje, pytania, sugestie.



+ -

Jak wyglądają warsztaty?


Na koniec każdego dnia zdjęciowego komentujemy efekty naszych fotograficznych podbojów. Sekcja warsztatowa podzielona jest na konkretne zagadnienia z fotografowania krajobrazowego, a także fotografowania dynamicznie poruszających się stad orek i humbaków. Zgłębiamy tajniki obróbki pod kątem ekspozycji fotografii na stronie www, mediach społecznościowych, czy przygotowania do wysokiej jakości druku (np. fotoalbum). Prowadzący warsztaty wyjaśnia, dlaczego istotne jest zapisywanie zdjęć w bezstratnym formacie RAW, jak bardzo ogołacamy nasze fotografie z ważnych informacji w pliku, zapisując go tylko w JPG. Przyglądamy się naszym zdjęciom z wyprawy i rozmawiamy o właściwej selekcji zdjęć – trudnym wyborze spośród setek kadrów, na co zwracać uwagę by nie duplikować „tych samych widoków”.

Część warsztatowa to przede wszystkim nauka programu Lightroom oraz współpracy Lightrooma z Photoshopem w procesie korekcji zdjęć. Skupiamy się na właściwym korygowaniu balansu bieli, ekspozycji kadru, zarządzaniu kolorem, wyostrzaniu, czy na końcu publikacji. Poznajemy także zagadnienia związane z korekcją obiektywu i perspektywy.

Na przykładzie wybranych zdjęć uczestników przechodzimy pełną ścieżkę od wywołania RAWa, poprzez korekcje w Lightroomie, przygotowując zdjęcie do retuszu (Photoshop) i publikacji. Uczymy się jak kadrować w procesie postprodukcji i jakie wymagania powinniśmy spełniać, by zdjęcie zostało odpowiednio wyeksponowane online.

Często zdarza się, że „ustrzelimy” jakieś piękne zjawisko, którym chcielibyśmy podzielić się ze znajomymi z mediów społecznościowych, a niestety nie mamy z sobą komputera i co najgorsze Lightrooma. Pokażemy jak w kilku krokach przygotować zdjęcie używając odpowiedniego oprogramowania w smartphonie.



+ -

Wymagany sprzęt


Aparat fotograficzny: lustrznka lub bezlusterkowiec.

Obiektywy: zestaw obiektywów (jeśli jest możliwość): szerokokątne stałe lub zoomy: 16, 20, 24, 14-24, 15-30 lub inny z podobnym zakresem ogniskowych, pamiętajmy, ze aparaty z matrycą niepełno klatkową „mnożą” zazwyczaj x1,5 ogniskowe naszych obiektywów. I np. dla matrycy pełno klatkowej 16mm to w przypadku matrycy niepełno klatkowej założony obiektyw 16 mm będzie miał 16×1,5 = 24mm. To dość ważne, bo w przypadku fotografii krajobrazowej – im szerszy kąt widzenia, tym lepsze możliwości ekspozycji, więcej możliwości fotografowania

Teleobiektywy: 70-200, 70-300, 150-600 lub inny z podobnym zakresem

Filtry: zestaw filtrów szarych pełnych i połówkowych do obiektywów (odpowiednie pod posiadane średnice obiektywów, np. 72, 77, 82mm, lub kwadratowe z holderem do posiadanego obiektywu)

Baterie: 2-3 dodatkowe baterie do aparatu. Oryginały lub tańsze zamienniki – wszystkie naładowane + ładowarka.

Dodatkowe akcesoria: statyw (konieczny), wężyk spustowy lub zainstalowana aplikacja do komunikacji aparat > telefon komórkowy, osłona przeciwdeszczowa na aparat i obiektyw



+ -

Laptop i oprogramowanie


Laptop z zainstalowanym oprogramowaniem Adobe Lightroom i Adobe Photoshop.
Jeśli kogoś interesuje szybka obróbka zdjęć smartphonem, prosimy o zainstalowanie aplikacji Snapseed.