ORKI — Blog Archive » Men of Sea

ORKI

Inteligentne i rodzinne

PODSTAWOWE INFORMACJE

Orka oceaniczna to gatunek ssaka morskiego z rodziny delfinowatych i należy do waleni. Mają charakterystyczne czarno-białe ubarwienie, a ich ciało jest muskularne i smukłe. Ich płetwy grzbietowe są wyraźnie zakrzywione, co ułatwia ich identyfikację.
Są jednymi z najinteligentniejszych stworzeń na Ziemi. Mają rozwinięty mózg i zdolności poznawcze. Potrafią rozwiązywać problemy, współpracować w grupach i uczyć się nowych zachowań. Są bardzo rodzinne, zachowują relację 3-4 pokoleniowe.
Orki są drapieżnikami. Ich dieta obejmuje ryby, kałamarnice, a nawet inne ssaki morskie. Potrafią polować w grupach, by zyskać przewagę nad ofiarą. Czasami nawet wyrzucają się na brzeg, aby złapać foki lub pingwiny.
Orki komunikują się za pomocą różnych dźwięków, w tym gwizdów, kliknięć i stuknięć. Każda grupa orek ma swój unikalny dialekt. To pozwala im na skuteczną współpracę podczas polowania.

FASCYNUJĄCE BLISKIE SPOTKANIA ZE STADAMI OREK
Te przepiękne stworzenia można spotkać na północy Norwegii, która jest jednym z najlepszych miejsc do ich obserwacji. Żyje ich tu największa na świecie populacja obejmująca około 2000 osobników.
We fiordach położonych na północ od Tromsø w okresie od października do lutego ciepły prąd zatokowy przepływający wzdłuż norweskiego wybrzeża zapewnia łagodny klimat zimowy. W fiordach nie ma lodu, a zimą przypływają ogromne ławice śledzia norweskiego. To atrakcyjne pożywienie przyciąga orki, wieloryby i płetwale na polowanie.
W trakcie naszych wypraw Zorze i Wieloryby organizujemy kilkudniowe safari wielorybie i zazwyczaj każdego dnia spotykamy orki i humbaki.
Spotkania te są bardzo spektakularne, ponieważ blisko naszego jachtu pojawiają się stada tych zwierząt, wchodzą z nami w interakcję i możemy niemalże ich dotknąć. Wynurzają się przy burcie jachtu, przepływają pod nim, krążą wokół nas.
Bardzo często jesteśmy świadkami tego jak polują i przez to możemy obserwować je w różnych sytuacjach. W tym rejonie orki polują na ryby w charakterystyczny sposób. Najpierw za pomocą drażliwych dźwięków zbijają ławice w ciasne grupy, a następnie uderzają je ogonem, by ogłuszyć.
Wielokrotnie widzieliśmy jak orki wyskakują, wynurzają głowy z wody, pokazują płetwy ogonowe. Ich inteligentne zachowanie budzi nasz podziw.
Wszystkie nasze spotkania ze stadami orek były bezpieczne. Orki nigdy nie zaatakowały człowieka w wodzie, a często wchodzą w interakcję z pływającymi tutaj nurkami.