KASZALOTY
Potomkowie Moby Dicka
PODSTAWOWE INFORMACJE
Kaszaloty można rozpoznać po masywnych głowach i wydatnych, zaokrąglonych czołach. Posiadają największy mózg spośród wszystkich stworzeń żyjących na Ziemi.
Ich głowy przechowują również duże ilości substancji zwanej spermacetem. Wielorybnicy wierzyli kiedyś, że oleisty płyn to sperma, ale naukowcy nadal nie rozumieją funkcji spermacetu. Stąd bierze się ich angielska nazwa: sperm whale. Teoria głosi, że płyn w zimnie twardnieje i pozwala zmienić kaszalotowi pływalność i nurkować nawet do 1000 metrów. Pod wodą potrafią wstrzymać oddech do 90 minut. Dzięki temu mogą w głębinach polować na swój przysmak: kałamarnice. Aby zaspokoić swój głód muszą dziennie zjeść około 1 tony ryb i kałamarnic.
W XVIII i XIX wieku kaszaloty były głównym celem polowań wielorybników. Pozyskiwano z nich olej oraz ambrę, substancję, która tworzy się w żołądku wieloryba wokół dziobów kałamarnic. Ambra była bardzo cenną substancją używaną niegdyś w perfumach.
Polowanie na mitycznego kaszalota albinosa opisał w powieści Moby Dick Herman Melville.
NIESPODZIEWANA OBECNOŚĆ
Kaszaloty są często spotykane w stadach liczących kilkanaście osobników, składających się z samic i młodych. Samce zazwyczaj poruszają się samotnie lub przemieszczają pomiędzy grupami.
Kaszaloty występują we wszystkich oceanach, choć preferują wody ciepłe, to jednak migrują do wód subpolarnych w celu rozmnażania. Poruszają się z prędkością dochodzącą do 23 węzłów.
Nasze spotkania z kaszalotami nie były częste. Jednak w styczniu 2024 wpłynęło ich stado do Kvænangen i niemal każdego dnia cieszyliśmy się z ich obecności.
Być może przyciągnęły je tu orki, ponieważ kaszaloty są jedynymi wielorybami, które potrafią na nie polować.