FORLANDSUNDET — Blog Archive » Men of Sea

FORLANDSUNDET

Atrakcyjna droga na północ

PODSTAWOWE INFORMACJE
Forlandsundet to licząca niemal 90 kilometrów cieśnina pomiędzy zachodnim wybrzeżem Spitsbergenu, a wyspą Prins Karls Forland (Ziemia Księcia Karola) noszącą nazwę na cześć Karola I Stuarta, księcia Walii oraz króla Anglii i Szkocji. To tutaj w 1596 roku przybyła wyprawa Willema Barentsa.
Forlandsundet pozwala mniejszym jednostkom dopłynąć w kierunku Spitsbergenu oraz do Ny-Ålesund. W jego północnej części znajdują się płycizny ze skałami podwodnymi i głębokość potrafi spaść poniżej 4 metrów, co sprawia, że większe jednostki muszą płynąć na zewnątrz. Pomimo, że ten prawie 3 milowy odcinek przepływaliśmy już kilkadziesiąt razy – zawsze towarzyszą temu emocje i jesteśmy bardzo skoncentrowani.
Cieśnina oferuje piękne widoki. Na wyspie Prins Karls Forland znajdują się bowiem oplecione lodowcami strzeliste góry, których wysokość przekracza 1000 metrów nad poziom morza. Zmienia się także kształt gór Spitsbergenu, które po opuszczeniu Isfjorden stają się również wyższe i bardziej strome.

Forlandsundet to także bogactwo fauny. Do cieśniny często zapuszczają się wieloryby, na brzegach wylegują się morsy oraz pojawiają się renifery i niedźwiedzie polarne.
Znajdują się tu również bardzo ciekawe miejsca. Na zachodnim brzegu Spitsberenu, na nizinie Kaffiøyra zlokalizowana jest Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zwana w skrócie „stacją toruńską”. W tym miejscu w okresie letnim naukowcy realizują wiele projektów badawczych z zakresu hydrografii, glacjologii, geologii oraz zmian klimatu.
Tu również znajdują się dwie „stałe” kolonie morsów: Poolepynten i Sarstangen, które są ważnymi punktami programu naszych wypraw.