DANSKØYA — Blog Archive » Men of Sea

DANSKØYA

Kraina niedźwiedzi i ptaków

PODSTAWOWE INFORMACJE
Danskøya to niezamieszkała wyspa na północny zachód od Spitsbergenu. Miejsce to słynne jest z powodu niezwykle bogatej fauny – wielu gatunków ptaków oraz rezydujących w okolicy niedźwiedzi polarnych, które można tu zobaczyć przez cały rok.
Na Spitsbergenie rezyduje około 3 tysiące niedźwiedzi, pojawiają się na całej wyspie, ale właśnie w tym rejonie widywane są najczęściej. Przykładowo – w roku 2017 r. właśnie tu morze wyrzuciło na brzeg nieżywego wieloryba i niedźwiedzie, ku uciesze turystów, widywane były bardzo często.

Skromne relikty przeszłości i bogata fauna
Na północy wyspy znajduje się słynna zatoka Virgohamna. Z wyglądu jest może szara i nieciekawa, stanowi jednak ważny zabytek kultury. Znajdują się tu pozostałości holenderskiej stacji wielorybniczej oraz pieców do wytapiania tłuszczu wielorybiego. To właśnie z tego miejsca na przełomie XIX i XX w. Andrée i Wellman podjęli słynne, nieudane próby dolecenia balonem na biegun północny. Sama nazwa Virgohamna pochodzi od statku parowego Andrée – Virgo. Cały teren jest pod ochroną, ponieważ wszędzie znajdują się pozostałości po przygotowaniach do ekspedycji polarnych: fragmenty hangarów, gazowni, druty, gwoździe, deski itp. By zwiedzić opisywany teren, wymagane jest pisemne pozwolenie od Gubernatora.

Dla wielbicieli fauny Danskøya to przede wszystkim miejsce, gdzie przez cały rok można spotkać niedźwiedzie polarne. Ponieważ żywią się one fokami, padliną i jajami ptaków, jest ich tu więcej na wiosnę, gdy lód jeszcze się nie topi i łatwiej jest znaleźć pożywienie. Latem niedźwiedzie głównie wędrują po małych wyspach w poszukiwaniu jaj ptaków. Często trzymają się czoła lodowców, gdyż tu znajdują się foki.
W rejonie Danskøya, od Magdalenefjorden po Hamiltonbukta, można zaobserwować dużą liczbę gatunków ptaków, rezydujących na klifach. W sumie jest tu 16 kolonii fulmarów północnych oraz kilkanaście kolonii alczyków, nurzyków polarnych, nurników i mew bladych. Dwie unikatowe wyspy położone tuż przy Danskøya – Moseøya and Skorpa – zostały w całości zmienione w ptasie rezerwaty przyrody z powodu cennych okazów. W terminie od 15 maja do 15 sierpnia, zbliżanie się do wysp na odległość mniejszą niż 300 m jest surowo zabronione.
W pobliżu klifów z ptakami pojawiają się lisy polarne. Niekiedy można spotkać tu również morsy i foki – najczęściej fokowąsy brodate, nerpy obrączkowane oraz lodofoki. A w morzu oczywiście wieloryby, szczególnie płetwale karłowate i białuchy.

Na wyspie Danskøya i pobliskiej Amsterdamøya znajduje się wiele jezior ze słodkowodną odmianą pstrąga – golcem zwyczajnym, jak również jego odmianami anadromicznymi, które migrują między morzem, a słodką wodą. Na jednej z plaż wyspy Amsterdamøya znajduje się stała kolonia morsów.