ADOLFBUKTA — Blog Archive » Men of Sea

ADOLFBUKTA

Jaskinie lodowe

PODSTAWOWE INFORMACJE
Adolfbukta to zatoka znajdująca się na końcu Billefjorden. Schodzi do niej lodowiec Nordenskiöldbreen o długości 25 km i szerokości 11 km. Spore wrażenie robi czoło lodowca z formacjami lodowymi przypominającymi wydrążone jaskinie. Lodowiec w części opiera się o formacje skalne, na których często wypoczywają niedźwiedzie polarne.
Na południu zatoki znajduje się ciekawa pozostałość osady Brucebyen, stanowiąca dziedzictwo kulturowe Svalbardu i będąca w całości pod ochroną, a zachód od niej postsowieckie opuszczone miasteczko górnicze Piramiden.

Koncern Szkocko-Spitsbergeński
Historia Brucebyen powiązana jest z działalnością szkockiego oceanografa i naukowca Williama Bruce’a oraz założonego przez niego w 1909 r. Koncernu Szkocko-Spitsbergeńskiego (SSS) w celu eksploatacji minerałów na Spitsbergenie. Jego działalność objęła duże rejony Svalbardu, szczególnie okolice Billefjorden oraz Tempelfjorden, jak również Prins Karls Forland na wschodzie. Osada powstała w 1919 r. i początkowo nosiła nazwę Camp Bruce. Docelowo miał być tu wydobywany węgiel na dużą skalę.
Brucebyen jest najlepiej zachowaną tego typu osadą należącą do Koncernu. Znajdują się tu cztery budynki mieszkalne, z których jeden używany jest obecnie przez Gubernatora Svalbardu. Jeden z nich spłonął w 2010 r., ale został odbudowany dwa lata później. Między domami można napotkać porzucony sprzęt górniczy i przemysłowy, nierzadko niewiadomego przeznaczenia. W pobliżu znajdują się również pozostałości kolejki wąskotorowej.

Adolfbukta jest stałym punktem naszych tygodniowych wypraw na Spitsbergenie. Lodowiec jest piękny, można do niego podpłynąć blisko i w tym obszarze, na skałach przy lodowcu lub na brzegach zatoki najczęściej spotykamy niedźwiedzie polarne. Nasz rekord to pięć niedźwiedzi na raz: samica karmiącą dwójkę młodych oraz druga samica z małym.