Zasady przekraczania granicy Norwegii i Svalbardu

Ponieważ bieżąco śledzimy wieści o tym, jak COVID wpływa na nasze podróżowanie, dajemy znać, o czym warto pamiętać, zanim podejmie się decyzję o wylocie do Norwegii czy na Svalbard.


Opcja 1: masz certyfikat szczepienia!
Jeśli mieszkasz na obszarze UE/EOG/Schengen i byłeś w pełni zaszczepiony przeciwko COVID-19 lub miałeś COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, możesz wjechać do Norwegii, o ile możesz to udokumentować weryfikowalnym unijnym cyfrowym certyfikatem COVID z kodem QR. Nie będziesz musiał poddawać się kwarantannie, przechodzić żadnych testów ani rejestrować się, gdy wjeżdżasz do Norwegii w ten sposób. Należy pamiętać, że tradycyjna papierowa karta szczepień nie jest akceptowana jako ważna dokumentacja!

Opcja 2: ostatnie 10 dni spędziłeś w „zielonym” obszarze
Niektóre państwa oznaczone są przez rząd norweski jako bezpieczne (mało zarażeń). Jeśli mieszkasz / przebywasz w zielonym obszarze lub kraju na terenie Europy, możesz również wjechać do Norwegii bez konieczności poddawania się kwarantannie lub testowaniu się przed przyjazdem. Obowiązkowy test czeka Cię jednak na granicy (a tam niestety potężne kolejki). Polska w tej chwili jest „zielona”, ale warto bieżąco śledzić doniesienia (link tutaj: https://www.fhi.no/en/op/novel-coronavirus-facts-advice/facts-and-general-advice/entry-quarantine-travel-covid19/). Pamiętaj również, że podróżując, nie możesz mieć przesiadek w krajach innych niż „zielone”.

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.