W trakcie wyprawy

Poznaj zasady podczas wyprawy

Bezpieczeństwo

Uczestnicy naszych wypraw zostaną na jachcie przeszkoleni z procedur bezpieczeństwa , p-poż, obsługi jachtu i podstawowych urządzeń

Zakwaterowanie

Pierwsza doba na jachcie zaczyna się od godziny 16, a ostatnia kończy do 10. Oczywiście staramy się być elastyczni i pomocni w zależności od posiadanych możliwości. Na pewno przyjmiemy bagaż i jeśli część poprzedzającej ekipy już wyleciała możemy zaproponować wcześniej miejsce. Staramy się tworzyć życzliwą społeczność pomiędzy ekipami.

Wachty

Nasze wyprawy mają charakter żeglarski. Z tego powodu uczestnicy zostaną podzieleni na 3-4 wachty 2-3 osobowe. Każdy z uczestników będzie wykonywać obowiązki spoczywające na jego wachcie. Do najważniejszych należą:

  • wachta nawigacyjna: prowadzenie jachtu pod nadzorem załogi stałej, praca przy żaglach; w porcie przygotowanie jachtu wyjścia w morze; pełnienie wachty kotwicznej lub portowej w przypadku stwierdzonej przez kapitana konieczności
  • wachta kambuzowa: przygotowanie posiłków dla wszystkich i utrzymanie porządku w części wspólnej

Praca wacht standardowo odbywa się zgodnie z przedstawionym na rejsie grafikiem. Wachty są naprzemienne.  Uczestnik może być czasowo zwolniony z pracy w wachcie decyzją kapitana ze względu na chorobę lub inne okoliczności będące podstawą do decyzji kapitana.

Wszyscy uczestnicy mogą zostać poproszeni o pomoc w niezdefiniowanych powyżej sytuacjach, w tym np. w trakcie manewrów portowych, desantów na ląd.

 

Kapitan wyprawy

Wyprawy mają charakter rejsu morskiego. Z naszej strony prowadzone są przez najbardziej doświadczonych kapitanów. To na nich spoczywa odpowiedzialność do podejmowania decyzji związanych z bezpieczeństwem wyprawy, jej uczestników i jachtu.

W Arktyce pogoda jest bardzo zmienna. W jej północnej części istnieje zagrożenie ze strony przemieszczającego się lodu. Kapitan, ze względu na bezpieczeństwo, ma prawo do zmiany programu wyprawy. Może zmienić kolejność poszczególnych punktów lub zrezygnować z części z nich. W najtrudniejszych sytuacjach, takich jak np. nadchodzące sztormy może podjąć decyzję o pozostaniu w porcie do czasu poprawy warunków. Uczestnicy naszych wypraw muszą liczyć się z takim ryzykiem.

Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo.

Wyżywienie, posiłki, organizacja kambuza

Po naszej stronie jest zapewnienie prowiantu do przygotowania wartościowych posiłków. Wśród produktów znajduje się mięso. Osoby będące na różnych dietach zobowiązane są poinformować nas o tym w trakcie zgłoszenia na wyprawę.

Uczestnicy w ramach wacht kambuzowych przygotowują posiłki (śniadania, obiady, kolacje) dla wszystkich oraz dbają o porządek w częściach wspólnych. Wachty kambuzowe zmieniają się co dobę, zgodnie z grafikiem przedstawionym na jachcie.

Alkohol

Bezwzględnie zakazane jest spożywanie alkoholu lub używanie środków odurzających, psychotropowych i  wszystkich innych o podobnym działaniu w przed lub w trakcie podroży morskiej. W wyjątkowych sytuacjach kapitan może zezwolić na spożycie niewielkiej ilość alkoholu.

Choroba morska

Nasze wyprawy mają w opisie określony stopień trudności.

Wszystkie z wypraw zakładają rejs jachtem po wodach morskich lub przybrzeżnych.

Wyprawy o łatwiejszym stopniu trudności są najczęściej połączeniem aktywność na lądzie i na morzu. Staramy się podróżować pomiędzy miejscami i po dopłynięciu do nich spędzić aktywnie czas organizując wędrówki, trekkingi, zwiedzanie. Większa część rejsów morskich wiedzie fiordami lub wodami przybrzeżnymi. Staramy się minimalizować czynniki powodujące chorobę morską, a jeśli ona wystąpi w możliwie krótkim czasie dopłynąć do lądu, gdzie choroba morska powinna ustąpić od razu.

Wyprawy w rejonie Tromso (np. Zorze i Wieloryby) mają program podzielony na część lądową i morską, a kolejność realizacji punktów programu uzależniamy od warunków pogodowych.

Większa część tras po Svalbardzie wiedzie również po fiordach. Jeżeli są niekorzystne warunki to najpierw eksplorujemy rejony Longyearbyen (Isfjorden), a w drugiej kolejności ruszamy na północ.

W wyprawach o łatwiejszym stopniu trudności staramy się nie narażać uczestników na żeglowanie przy złej pogodzie.

Choroba morska jest normalną reakcją organizmu zdrowego człowieka na zaburzenia błędnika spowodowane zafalowaniem morza. Najczęściej organizm adoptuje się w ciągu 2-3 dni. Po zejściu na ląd powinna ustąpić od razu.

Istnieją środki farmakologiczne pozwalające na ograniczenie skutków choroby. Osoby potrzebujące wskazówek w tej sprawie prosimy o bezpośredni kontakt z nami.

Dla doświadczonych żeglarsko osób organizujemy trudniejsze wyprawy i ekspedycje w których dopuszczamy możliwość pływania w trudnych warunkach.

 

Dzikie zwierzęta

W trakcie wszystkich naszych wypraw możemy napotkać dzikie zwierzęta. We wszystkich miejscach mogą pojawić się wieloryby, w tym orki. 

Na Svalbardzie dodatkowo możemy spotkać niedźwiedzie polarne, morsy, renifery, foki.

Największe zagrożenie płynie od strony niedźwiedzi polarnych, które są najgroźniejszym drapieżnikiem lądowym. Niedźwiedzie co jakiś czas atakują ludzi, a ostatni śmiertelny atak miał miejsce w sierpniu 2020 r.

Opracowaliśmy i stosujemy własne procedury bezpieczeństwa, z którymi uczestnicy zostaną zapoznani przez pierwszym zejściem na ląd. Ze względu na realne niebezpieczeństwo wymagamy stosowania się do nich oraz wypełniania poleceń przewodników. Dotyczą one między innymi konieczności trzymania się w zwartej grupie, zachowywania bezpiecznej odległości. Nie przestrzeganie naszych procedur lub poleceń naszych przewodników może skutkować zakazem opuszczania jachtu lub nawet zakończeniem wyprawy.

Musimy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi w arktycznym świecie zwierząt.

Czy zobaczymy niedźwiedzia polarnego w trakcie wyprawy po Svalbardzie?

Na Svalbardzie żyje około 3 tys. niedźwiedzi polarnych. Są obecne we wszystkich rejonach archipelagu. Nie możemy dać gwarancji, że na każdej wyprawie uczestnicy zobaczą niedźwiedzie, ale jak dotąd – na wszystkich naszych wyprawach to się udawało.

Broń palna, środki bezpieczeństwa

W trakcie wypraw po Svalbardzie spoczywa na nas obowiązek posiadania broni palnej. Wynika to z realnego zagrożenia atakiem ze strony niedźwiedzi polarnych.  Nasi przewodnicy są do tego przygotowani, dysponują wymaganymi przeszkoleniami, uprawnieniami i posiadają przy sobie broń długą.

Oczywiście użycie broni palnej jest ostatecznością i tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego. Staramy się nie dopuścić do takiej sytuacji, dlatego każde zejście na ląd jest długo przygotowywane. Poza bronią palną posiadamy skuteczne środki odstraszające, w tym pirotechnikę.

Przede wszystkim staramy się jednak nie dopuścić do sytuacji bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem na lądzie. Szanujemy to, że on jest domownikiem svalbardzkich miejsc, a my jedynie gośćmi.

Łączność, telefony komórkowe

W trakcie morskiej części wyprawy oraz na obszarze Svalbardu znajdujemy się poza zasięgiem sieci komórkowych.  Zasięg ten mamy zapewniony w norweskich portach, fiordach, płynąc blisko wybrzeża, a na Svalbardzie w Longyearbyen oraz głównych częściach Isfjorden.

Łączność bezpieczeństwa mamy zapewnioną poprzez telefon satelitarny. Uczestnicy mogą z niego odpłatnie skorzystać z ważnych powodów.

 Aby uspokoić bliskich uczestników codziennie nanosimy pozycję jachtu na ogólnodostępnej mapie google oraz zamieszczamy komunikaty na fan page.

Trekkingi, desanty na ląd, porty

Program większości naszych wypraw ułożony jest jako trasa pomiędzy miejscami na lądzie. Szczególny nacisk kładziemy na trekkingi. Na Svalbardzie staramy się organizować jak najwięcej desantów na brzeg. Podchodzimy pod lodowce, kolnie morsów, eksplorujemy ciekawe miejsca. Staramy się znaleźć czas na fotografowanie. Jeżeli jesteśmy w portach to spędzamy w nich czas tak jak przystało na żeglarzy.

Czy będziemy łowić ryby?

Na Svalbardzie mamy kilka swoich „pewnych miejscówek”, w których zawsze łowimy ryby. Jeśli tylko będą możliwości spróbujemy kolejny raz. Jacht wyposażony jest w dwie wędki.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.