Zorze i Wieloryby 14.01 – 21.01.2022

0
3000 PLN
3000 PLN
 • Data wyprawy: 14.01 - 21.01.2022
 • Ilość dni: 8
 • Trasa wyprawy: Tromsø – Kvaløya – Skjervøy – safari z wielorybami – Tromsø
 • Stopień trudności: łatwy, turystyczny
OPIS WYPRAWY

Stopień trudności: łatwy, turystyczny.

Nadchodzi zima, Spitsbergen powoli pokrywa się lodem, zaczyna zachodzić słońce. Staje się coraz bardziej niedostępny. Jednak zima jednocześnie odsłania dwie główne atrakcje północnej Norwegii. Zaprasza na niesamowite widowisko jakim są zorze polarne i stada orek. Wszystko to w otoczeniu przepięknych, strzelistych gór odcinających się od błękitów morza.

Chcemy tą przepiękną krainę zwiedzać każdym dostępnym sposobem. Przemieszczając się pomiędzy miejscami widokowymi samochodem, czy też porzucając cywilizację na rzecz niezapomnianej podróży jachtem.

Jeżeli do powyższych atrakcji dodamy psie zaprzęgi, karmienie reniferów, zwiedzanie osady Saamów, zapierające dech w piersiach panoramy, trekkingi, rejs z oglądaniem wielorybów i łowieniem dorszy, wszystko złoży się na niezapomniany czas i unikatowe doświadczenie.

 

TERMIN I CENA
Termin: 14.01 – 21.01.2022
Cena: 3000 PLN + 250 EUR (kasa jachtowa)

CENA - PRZECZYTAJ!

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w 2-3 os. kabinie
 • rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
 • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu
 • szkolenie z wiedzy żeglarskiej oraz wystawienie opinii porejsowej

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu na wycieczkę oraz powrotu z niej
 • kasy jachtowej w wysokości 250 EUR, pokrywającej koszty wyżywienia, paliwa jachtowego, opłat portowych, wynajmu samochodów
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • kosztów wycieczek dodatkowych – psie zaprzęgi ok 1700 NOK, wioska Saamów i renifery ok 1590 NOK
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy:

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
PROGRAM WYPRAWY

Dzień 1: Tromsø

Zaokrętowanie zaczynamy od godziny 16. Zwiedzamy Tromsø spacerując jego uliczkami – podziwiamy historyczne centrum miejscowości, ciekawe kolorowe domki, skansen, katedrę, by dotrzeć do najpopularniejszej ulicy Storgata, gdzie możemy zaopatrzyć się w pamiątki i zrelaksować się w jednym z licznych barów. Wieczorem integrujemy się na wspólnej kolacji i jeśli są sprzyjające warunki – dzień kończymy wspólnym spacerem nad jezioro Prestvannet, gdzie w magicznej atmosferze oczekujemy pojawienia się równie niezwykłej zorzy.

Dzień 2: Kvaløya

Po śniadaniu wyruszamy na wycieczkę samochodową po wyspie Kvaløya. Po drodze zatrzymujemy się w przepięknie położonych wioskach Kaldfjord oraz Ersfjordbotn. Zaopatrzeni w rakiety śnieżne w pierwszej kolejności udajemy się na łatwy trekking na górę Brosmetinden, skąd rozpościera się fantastyczna panorama na ocean i pobliskie wyspy. Szczyt liczy 525 metrów, a dystans tam i z powrotem wynoszący ok 4 km pokonujemy w około 1-2 godziny. Następnie przejeżdżamy do centrum wyspy i wchodzimy na niewielką, 300-metrową górę Nattmålsfjellet, należącą do łańcucha górskiego Kattfjordeidet, nazywanego “Skandynawskim Chamonix”, ze względu na wysokie szczyty i spektakularne widoki. Wejście również nie należy do trudnych i zajmie nam ok 40min w jedną stronę. Amatorzy zwierząt i adrenaliny pierwszą część dnia spędzają na farmie husky i w terenie, gdzie próbują swych sił w powożeniu psiego zaprzęgu (opcja). Moc wrażeń zapewniona! W nocy wyruszamy w rejs.

Dzień 3-6: Tromsø – Lyngen – Skjervøy – Kvænangen – Tromsø

Pływamy w malowniczych rejonach Skjervøy i Kvænangen w poszukiwaniu stad orek. Po drodze mijamy półwysep Lyngen z fantastycznymi krajobrazami skalistych, urwistych Alp Lyngeńskich, których strome zbocza niejako wyrastają z powierzchni wody. Otaczające go Ullsfjorden i Lyngenfjorden są przez to niezwykle malownicze. Kotwiczymy w Skjervøy i na malowniczej wyspie Spildra, z pokładu jachtu wypatrując zórz polarnych. Rozpoczynamy pościg za orkami. Poruszają się tu całymi stadami liczącymi 40-50 osobników, polując na śledzie, które przeniosły się w te rejony w ubiegłym sezonie. Być może uda się nam być świadkiem „techniki karuzeli” używanej przez orki w celu zdobycia pożywienia. Jest to prawdziwie spektakularne widowisko! Następnie to my wyruszamy na polowanie – łowimy dorsze spokojniejszą techniką „na wędkę” i przy odrobinie szczęścia rozkoszujemy się niepowtarzalnym smakiem świeżutkiej ryby. Płyniemy nocą w kierunku Tromsø, co ponownie daje nam idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej z pokładu jachtu, z dala od cywilizacji.

Dzień 7: Tromsø – Hella – Hillesøya – Håja – Tromsø

Ponownie udajemy się na samochodową wycieczkę w kierunku Sommarøy. Po drodze podziwiamy przepiękne górskie widoki i umiejscowione na ich tle kurorty. Z podekscytowaniem wypatrujemy wielorybów, które często przepływają tu blisko wybrzeża. Zatrzymujemy się w pobliżu miejscowości Hella, gdzie znajduje się znakomite łowisko. Z wody możemy tu wyciągnąć nie tylko dorsza, ale i niezwykle smacznego zębacza pasiastego oraz czarniaka. Docieramy do Sommarøy – starej wioski rybackiej, położonej po części na wyspie Sommarøya, a po części na Hillesøya. Latem wyspy te stanowią prawdziwą atrakcję turystyczną dla spragnionych słońca Norwegów, którzy chętnie odpoczywają tu na czystych, słonecznych plażach. Zimą plaże nierzadko pokryte są śniegiem, ale nadal wyczuwalny jest klimat urlopu. Chętni wspinają się na szczyt na wyspie Hillesøya, skąd rozpościera się rozległa panorama na okolicę, m.in. na ciekawie uformowaną wyspę Håja, której kształt zainspirował projekt bryły Arktycznej Katedry. Spragnieni kultury mają dziś możliwość wspaniałej opcjonalnej wycieczki do wioski Saamów (Lapończyków) żyjących na tych ziemiach od wieków. Jako że kultura Saamów zawsze związana była z hodowlą reniferów, mamy możliwość zobaczenia ogromnego stada, liczącego ok 200 osobników. Karmimy te majestatyczne, ale niezwykle łagodne zwierzęta, uczymy się łapać je na lasso i wreszcie udajemy się na przejażdżkę reniferowym zaprzęgiem. W lavvo, Saamowie częstują nas ciepłymi napojami oraz tradycyjną zupą bidos – ugotowaną na mięsie renifera z warzywami. Urzekają opowieściami, czarują tradycyjnym śpiewem, tzw. joikowaniem, przenoszą w inny świat. W Tromsø udajemy się na ostatni wspólny spacer na plażę w Sydspissen i jak co wieczór czekamy na pojawienie się zorzy.

Dzień 8: Tromsø

Wykorzystujemy czas przed odlotem na dalsze zwiedzanie Tromsø. Rozpoczynamy dzień od wejścia na punkt widokowy na górze Fløya (671 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniała panorama na Tromsø i okolice. Punkt widokowy umiejscowiony jest w połowie góry, w miejscu końcowej stacji kolejki Fjellheisen. Na ambitnych, chcących zdobyć szczyt czeka jeszcze 45min łagodnej wspinaczki. Schodząc ze szczytu z bliska podziwiamy Arktyczną Katedrę, będącą charakterystycznym punktem Tromsø, a następnie udajemy się do muzeum i oceanarium Polaria, o równie charakterystycznej bryle. Norwegii mówimy „do zobaczenia” i pełni wrażeń oraz nowych planów wracamy do domów.

Powyższy program jest ramowy. Jego realizacja uzależniona jest od pogody. Kolejność poszczególnych jego etapów może być zmieniona i dopasowana do panujących warunków, niektóre punkty programu mogą zostać niezrealizowane. To w końcu Arktyka. Jednakże bazując na naszym doświadczeniu możemy zapewnić, że spędzimy czas bardzo intensywnie i dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy wyprawy zobaczyli jak najwięcej miejscowych atrakcji.

MAPA WYPRAWY
ZAŁOGA WYPRAWY
MASZ PYTANIA - NAPISZ

  Nazwa wyprawy:
  Imię: *
  Nazwisko: *
  E-mail: *
  Telefon kontaktowy: *
  Dodaj wiadomość:

  Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i akceptuję jej treść (Pole wymagane).
  CHCĘ OTRZYMYWAĆ NEWSLETTER MEN OF SEA I POWIADOMIENIA O NOWYCH WYPRAWACH
  * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  ZAPISZ SIĘ NA WYPRAWĘ

   Nazwa i termin wyprawy:
   Ilość osób:
   Imię i nazwisko: *
   E-mail: *
   Telefon kontaktowy: *
   Ulica / Nr domu / Nr mieszkania:
   Kod pocztowy i miejscowość:
   Kraj:
   Dodaj wiadomość:

   Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i akceptuję jej treść (Pole wymagane).

   Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z OGÓLNYMI WARUNKAMI UCZESTNICTWA i akceptuję ich treść (Pole wymagane).
   CHCĘ OTRZYMYWAĆ NEWSLETTER MEN OF SEA I POWIADOMIENIA O NOWYCH WYPRAWACH
   * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

   EnglishGermanNorwegianPolish
   Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.