Zorze i Wieloryby 02.11 – 09.11.2024

0
750 EUR
750 EUR
 • Data wyprawy: 02.11 - 09.11.2024
 • Ilość dni: 8
 • Trasa wyprawy: Tromsø – Kvaløya – safari z wielorybami - Kvænangen - Spildra – Tromsø
 • Stopień trudności: łatwy, turystyczny
OPIS WYPRAWY

Stopień trudności: łatwy, turystyczny.

Nadchodzi zima, nad Arktyką zaczyna zachodzić słońce. Ta pora roku jednocześnie odsłania dwie główne atrakcje północnej Norwegii. Zaprasza na niesamowite widowiska, jakimi są zorze polarne oraz stada humbaków i orek. Wszystko to w otoczeniu przepięknych, strzelistych gór odcinających się od błękitów morza.

Chcemy tę przepiękną krainę zwiedzać każdym dostępnym sposobem. Przemieszczając się pomiędzy miejscami widokowymi samochodem, czy też porzucając cywilizację na rzecz niezapomnianej podróży jachtem.

Jeśli będą warunki zabierzemy Was na przepiękną wyspę Spildra, dziką i nieznaną, z pięknymi plażami, górami, trasami trekkingowymi oraz niesamowitą historią. Jesteśmy zaprzyjaźnieni z mieszkańcami wyspy, dlatego poczujecie się jak w domu, no fakt, bardzo bardzo daleko na północy.

Jeżeli do powyższych atrakcji dodamy psie zaprzęgi, karmienie reniferów, zwiedzanie osady Saamów, zapierające dech w piersiach panoramy, trekkingi, rejs z oglądaniem wielorybów i łowieniem dorszy, wszystko złoży się na niezapomniany czas i unikatowe doświadczenie.

TERMIN I CENA
Termin: 02.11 – 09.11.2024
Cena: 750 EUR+ 320 EUR (kasa jachtowa)

CENA - PRZECZYTAJ!

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w 2-3 os. kabinie
 • rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
 • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu
 • szkolenie z wiedzy żeglarskiej

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu na wycieczkę oraz powrotu z niej
 • kasy jachtowej w wysokości 320 EUR, pokrywającej koszty wyżywienia uczestników, opłat administracyjnych, ewentualnego wynajmu samochodów
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • kosztów wycieczek dodatkowych – psie zaprzęgi lub wizyta w wiosce Saamów z reniferami – ok 1700-1990 NOK za wycieczkę
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy:

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
PROGRAM WYPRAWY

Dzień 1: Tromsø

Zaokrętowanie zaczynamy od godziny 16. Zwiedzamy Tromsø spacerując jego uliczkami – podziwiamy historyczne centrum miejscowości, ciekawe kolorowe domki, skansen, katedrę, by dotrzeć do najpopularniejszej ulicy Storgata, gdzie możemy zaopatrzyć się w pamiątki i zrelaksować się w jednym z licznych barów. Wieczorem integrujemy się na wspólnej kolacji i jeśli są sprzyjające warunki – dzień kończymy wspólnym spacerem i oczekujemy pojawienia się niezwykłej zorzy.

Dzień 2-6: Tromsø – Lyngen – Kvænangen - Spildra – Tromsø

Wypływamy z Tromso. Po drodze mijamy półwysep Lyngen z krajobrazami skalistych, urwistych Alp Lyngeńskich, których strome zbocza niemal wyrastają z powierzchni wody. Otaczające go Ullsfjorden i Lyngenfjorden są przez to niezwykle malownicze. OPCJA: Zatrzymujemy się na noc w Nord-Lenangen, skąd udajemy się na trekking w stronę cypla Lyngstuva próbując „złowić” zorze polarne. 

Płyniemy do malowniczego fiordu Kvænangen. Tu spędzimy najbliższe dni w poszukiwaniu stad humbaków i orek oraz obserwując latające orły. Wieloryby poruszają się tu najczęściej całymi stadami liczącymi od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników, polując na śledzie. Być może uda się nam być świadkiem „techniki karuzeli” używanej przez orki w celu zdobycia pożywienia. Następnie sami próbujemy sił w wędkowaniu i przy odrobinie szczęścia rozkoszujemy się niepowtarzalnym smakiem świeżutkiego dorsza. Mijamy Skjervøy i dopływamy do malowniczej wyspy Spildry. Wieczorem ponownie „łowimy” zorze polarne.

Naszą bazą na najbliższe dni stanie się Spildra, nasza północna perełka, pełna pięknych i klimatycznych miejsc z plażami, zatoczkami, szkierami, domkami, formacjami skalnymi. Tu znajdują się dobre punkty do obserwacji i fotografowania zórz polarnych. Stąd będziemy wyruszać na spotkania z wielorybami, ale także znajdziemy czas na trekkingi do najpiękniejszych miejsc na wyspie. Jesteśmy zaprzyjaźnieni z mieszkańcami wyspy, dlatego również lubimy tu być i dzielić się z uczestnikami naszych wypraw klimatem i życiem w tym norweskim końcu świata.

Następnie wracamy do Tromsø, co ponownie daje nam idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej z pokładu jachtu, z dala od cywilizacji.

Dzień 7: Tromsø – Sommarøy – Hillesøya – Håja – Tromsø

OPCJA I (przy złej pogodzie oraz jeśli wystarczy czasu po powrocie z rejsu): udajemy się na samochodową wycieczkę wzdłuż malowniczych brzegów wyspy Kvaløya, podziwiając po drodze przepiękne widoki, fiordy, zatoczki i plaże. Jedziemy doliną otoczoną pięknymi górami, z których do jeziorek spływają wodospady. Potem znowu góry, fiordy, domki, urokliwe plaże. Po drodze być może spotkamy wędrujące renifery i łosie. Krajobraz zmienia się co chwilę, pełna gama kolorów i kształtów.

Sommarøy to arktyczne Malediwy. Piaszczyste białe plaże, turkusowa woda, domki z lofockich klimatów, a do tego arktyczna aura malująca miejsce porami roku. Latem trwający blisko 70 dni dzień polarny, zimą wiatr, burze śnieżne i niebo pomalowane zorzami polarnymi. Przepięknie. Mieszkańcy Sommarøy należą ponoć do grona najszczęśliwszych Norwegów. Fama głosi, że wystąpili do rządu o ustanowienie tu strefy bezczasowej. Miejsce jest tak piękne, że Norwegowie bardzo często wybierają je na czas swoich urlopów. Tu również swoich sił próbują arktyczni surferzy.

Na miejscu eksplorujemy najpiękniejsze zakątki, plaże z białym piaskiem i turkusową wodą, zatoczki, wzniesienia. Stąd widać też wyspę Håja, która zainspirowała swoim niezwykłym kształtem architekta projektującego słynną Arktyczną Katedrę w Tromsø. Jeśli są sprzyjające warunki wówczas robimy trekking na górę Hillesøytoppen. Widok zapiera w piersiach. Trzeba być jednak uważnym, gdyż nisko latają mające tu swoje gniazda orły. Po zejściu na dół przepysznie smakuje kawa w klimatycznym, ciepłym Arctic Hotelu.

OPCJA II (wycieczki fakultatywne): Spragnieni kultury mają dziś możliwość wspaniałej opcjonalnej wycieczki do wioski Saamów (Lapończyków) żyjących na tych ziemiach od wieków. Jako że kultura Saamów zawsze związana była z hodowlą reniferów, mamy możliwość zobaczenia ogromnego stada, liczącego ok 200 osobników. Karmimy te majestatyczne, ale niezwykle łagodne zwierzęta, uczymy się łapać je na lasso i wreszcie udajemy się na przejażdżkę reniferowym zaprzęgiem. W lavvo, Saamowie częstują nas ciepłymi napojami oraz tradycyjną zupą bidos – ugotowaną na mięsie renifera z warzywami. Urzekają opowieściami, czarują tradycyjnym śpiewem, tzw. joikowaniem, przenoszą w inny świat.

Rekomendujemy też wykupienie u norweskich operatorów wycieczki na psie zaprzęgi. W trakcie tych kilku godzin można poczuć się jak Amundsen zdobywający południowy biegun.  

W Tromsø udajemy się na ostatni wspólny spacer i jak co wieczór czekamy na pojawienie się zorzy.

Dzień 8: Tromsø

Wykorzystujemy czas przed odlotem na dalsze zwiedzanie Tromsø. Rozpoczynamy dzień od wjazdu na punkt widokowy na górze Fløya (671 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniała panorama na Tromsø i okolice. Punkt widokowy umiejscowiony jest w połowie góry, w miejscu końcowej stacji kolejki Fjellheisen. Na ambitnych, chcących zdobyć szczyt czeka jeszcze 45 min łagodnej wspinaczki. Schodząc ze szczytu z bliska podziwiamy Arktyczną Katedrę, będącą charakterystycznym punktem Tromsø.

Polecamy też odwiedzenie planetarium, w którym można obejrzeć film o zorzach polarnych. Ten pokaz pozwala zrozumieć skąd biorą się zorze polarne.

Żegnamy się z Norwegią i pełni wrażeń oraz nowych planów wracamy do domów.

Wykwaterowanie z jachtu do godziny 12.

Powyższy program jest ramowy. Jego realizacja uzależniona jest od pogody. Kolejność poszczególnych jego etapów może być zmieniona i dopasowana do panujących warunków, niektóre punkty programu mogą zostać niezrealizowane. To w końcu Arktyka.

Naszym priorytetem jest zabrać Was na podróż jachtem do fiordów z orkami i humbakami. Obserwacja ich z bliska to najwspanialsze doświadczenie kontaktu człowieka z dzikimi zwierzętami. Chcemy też zaprosić Was na naszą zaprzyjaźnioną, niewielu znaną wyspę Spildra. Jest piękna. Wycieczki samochodowe po okolicach Tromso są uzupełnieniem programu w przypadku pogody uniemożliwiającej żeglugę przez cały czas trwania wyprawy.

Zainteresowanym wycieczkami fakultatywnymi (psię zaprzęgi, wioska Sammów z reniferami) pomożemy wybrać najlepszą opcję.

Jednakże bazując na naszym doświadczeniu możemy zapewnić, że spędzimy czas bardzo intensywnie i dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy wyprawy zobaczyli jak najwięcej miejscowych atrakcji.

MAPA WYPRAWY
ZAŁOGA WYPRAWY
MASZ PYTANIA - NAPISZ

  Nazwa wyprawy:
  Imię: *
  Nazwisko: *
  E-mail: *
  Telefon kontaktowy: *
  Dodaj wiadomość:

  Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i akceptuję jej treść (Pole wymagane).
  CHCĘ OTRZYMYWAĆ NEWSLETTER MEN OF SEA I POWIADOMIENIA O NOWYCH WYPRAWACH
  * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  ZAPISZ SIĘ NA WYPRAWĘ

   Nazwa i termin wyprawy:
   Ilość osób:
   Imię i nazwisko: *
   E-mail: *
   Telefon kontaktowy: *
   Ulica / Nr domu / Nr mieszkania:
   Kod pocztowy i miejscowość:
   Kraj:
   Dodaj wiadomość:

   Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i akceptuję jej treść (Pole wymagane).

   Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z OGÓLNYMI WARUNKAMI UCZESTNICTWA i akceptuję ich treść (Pole wymagane).

   Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z REGULAMINEM i akceptuję jej treść (Pole wymagane).
   CHCĘ OTRZYMYWAĆ NEWSLETTER MEN OF SEA I POWIADOMIENIA O NOWYCH WYPRAWACH
   * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe