Safari fotograficzne okolice Tromso w zorzach 07.10 – 14.10.2022

0
3300 PLN
3300 PLN
 • Data wyprawy: 07.10 - 14.10.2022
 • Ilość dni: 8
 • Trasa wyprawy: Tromsø – Kvaløya – Spildra - Alpy Lygeńskie – Tromsø
 • Stopień trudności: łatwy, turystyczny
OPIS WYPRAWY

Serdecznie zapraszamy na safari fotograficzne w przepięknej norweskiej Północy: w okolicach Tromsø.

Dlaczego właśnie tam? Tromsø, zwane „północną stolicą Norwegii” oraz „Bramą Arktyki” to miejsce, które co roku przyciąga rzesze aktywnych turystów. Położone 350 kilometrów na północ od koła podbiegunowego okolice należą do najpiękniejszych rejonów świata.

Umiejscowienie miasta na wyspie w otoczeniu wielu pasm górskich czyni Tromsø miejscem wyjątkowym. Dla nas jest doskonałą bazą do wypadów po przepięknych okolicach. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy Kvaløya, Sommarøya, Hillesøya oferują niezliczoną ilość malowniczych i dzikich miejsc, w których morze wchodząc w ląd głębokimi fiordami, łączy się z wysokimi górami, tworząc niezapomniane pejzaże. Kraina ta swoim bogactwem zmusza wręcz do wyciągnięcia aparatu i zrobienia wspaniałych zdjęć.

Jeśli do tego dodamy jeszcze zorze polarne często obecne na niebie oraz pływające w fiordach stada orek i humbaków, do których na bliską odległość popłyniemy jachtem – wydaje się, że nic piękniejszego nie może się już nam przydarzyć. Tym bardziej, gdy będziemy mieli przy sobie zafascynowanego Północą fotografa, który będzie uczyć nas, jak zrobić wspaniałe zdjęcia.

Safari prowadzi Artur Katulski, który łączy pracę zawodową grafika z pasją podróżowania z aparatem.
W trakcie wyprawy dotrzemy do wielu miejsc, do których trudno dotrzeć drogą lądową. Będziemy fotografować, prowadzić intensywne dyskusje oraz warsztaty fotograficzne. Dla mniej obytych z kunsztem obróbki fotograficznej Artek przez 8 dni będzie doskonalił warsztat zarówno w robieniu zdjęć, jak i w ich obróbce. Uczestnicy poznają tajniki długiej ekspozycji, kompozycji, świadomego kadru krajobrazu, by później poznać tajniki odkrywania kolejnych warstw kolorytu na zdjęciach, niedostępnego gołym okiem.

Zdjęcia Artka możecie obejrzeć tutaj: ARTEK KATULSKI PHOTOGRAPHY
Więcej informacji o Artku: ARTURKATULSKI.COM

Każdego dnia planujemy inne plany zdjęciowe: krajobrazy, fiordy, pasma górskie, urokliwe miasteczka. Nisko przemieszczające się słońce nada pięknych ciepłych kolorów. Długie wschody i zachody słońca zaoferują nam złote godziny, a w nocy będziemy poszukiwać zórz polarnych.

No i oczywiście zwierzęta, na które liczymy: stada orek i humbaków w ich naturalnym środowisku, pływające w fiordach na tle przepięknych gór.

Przygotowaliśmy program wyprawy, będący połączeniem wszystkich możliwych aktywności. Będziemy wspinać się po najpiękniejszych okolicznych górach, zatrzymamy się na dzikich plażach oraz wyruszymy w podróż jachtem, by móc poznać te miejsca również od strony wody.

Kto może wziąć udział?

W naszych warsztatach może wziąć udział każdy, dla kogo taka forma podróżowania jest odpowiednia. Każdy, kto jest zafascynowany surowością północnego świata i pragnie zachować go w swoich pięknych fotografiach.

Safari przeznaczone są zarówno dla amatorów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności, jak i osób profesjonalnie zajmujących się fotografią krajobrazu / natury, które potrzebują znaleźć się w pięknych, niedostępnych dla siebie miejscach. Liczymy na liczne dyskusje, pytania, sugestie.

Wszystkich musi jednak połączyć wspaniała, twórcza atmosfera wyjazdu oraz surowego, pięknego miejsca, a my z doświadczenia wiemy, że wspólne pasję bardzo łączą ludzi.

Dodatkowe informacje:

Po zakończeniu wyprawy, przygotowany zostanie specjalnie opracowany foto-album z safari. Wszystkie zdjęcia uczestników, które będą przedmiotem rozważań, obróbki podczas warsztatów, zostaną wydrukowane i oprawione w pamiątkowy album. Wysyłka – max 2-3 tygodnie po wyprawie.

Fotografujemy w grupie ok. 10 osób. Pytania dotyczące kadrowania, ustawień aparatu, obiektywu omawiamy wspólnie. Odpowiadamy na pytania każdego uczestnika.

Sprzęt jaki powinni posiadać uczestnicy:

Aparat fotograficzny
Zestaw obiektywów (jeśli jest możliwość)
– szerokokątne: 14-24, 15-30 lub inny z podobnym zakresem ogniskowych
– teleobiektyw: 70-200, 70-300, 150-600 lub inny z podobnym zakresem
Zestaw filtrów szarych pełnych i połówkowych do obiektywów (odpowiednie pod posiadane średnice obiektywów, np. 72, 77, 82mm, lub kwadratowe z holderem do posiadanego obiektywu
2-3 dodatkowe baterie do aparatu. Oryginały lub tańsze zamienniki – wszystkie naładowane + ładowarka
Statyw, wężyk spustowy lub zainstalowana aplikacja do komunikacji aparat > telefon komórkowy
Jeśli jest możliwość to zabieramy osłonę przeciwdeszczową na aparat i obiektyw, choć deszcz na Spitsbergenie w tym okresie jest rzadkością.

TERMIN I CENA
Termin: 07.10 – 14.10.2022
Cena: 3300 zł / os. + 250 EUR (kasa jachtowa)

CENA - PRZECZYTAJ!

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w 2-3 os. kabinie
 • rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
 • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników
 • opłaty portowe oraz paliwo do jachtu
 • szkolenie z wiedzy żeglarskiej

Kasa jachtowa zawiera:

 • koszty wyżywienia uczestników
 • opłaty administracyjne
 • kosztu transportu i wynajęcia broni
 • ewentualny wynajm samochodów

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu na wycieczkę oraz powrotu z niej
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy:

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
PROGRAM WYPRAWY

Program wyprawy podzielony jest na część lądową i morską (fiordy).

Wielowymiarowość możliwości fotografowania jest naszym głównym celem, dlatego skupiamy się na ujęciach, które najpełniej malują krajobrazy Północy.
Podczas trekkingów kadrujemy krajobrazy otwarte, przestrzenne. Zmierzamy się z kadrowaniem szerokokątnym z ręki, a także w ustawieniach statywowych.

Jeden dzień spędzamy w Tromsø, zwiedzamy jego największe atrakcje i wieczorem wspinamy się na pobliską górę Fløya, skąd rozpościera się panorama na całe miasto, wyspę Tromsøya oraz okoliczne góry. To idealne miejsce na pierwsze spotkanie fotograficzne z zorzami. Ekspozycja krajobrazu Tromso z wyrastającymi w oddali wierzchołkami gór pozwala na pełniejsze kadrowanie przestrzeni nocnego klimatu miasta z kolorytem tańczących nad nim zórz.

W następnych dniach ruszamy na wycieczkę samochodową, w trakcie której objedziemy wyspę Kvaløya, odwiedzając jej najpiękniejsze dzikie zakątki, gdzie można poczuć się jakby na końcu świata. Podczas objazdu planujemy dwa trekkingi.

Pierwszy z nich to wejście na górę Nattmålsfjellet. Podejście nie jest ono specjalnie wymagające, a stanowi jedną z największych atrakcji rejonu. Góra ta należy do łańcucha górskiego Kattfjordeidet, nazywanego “Skandynawskim Chamonix”, ze względu na wysokie szczyty i spektakularne widoki. U stóp rozpościera się szeroka panorama na fiordy Ersfiord i Kladfiord.

Drugi trekking to wejście na górę Brosmetinden. Już po kilku minutach wędrówki odsłaniają się wspaniałe widoki na okoliczne wyspy i góry: Sessøya, Bjørnholmen i Russholmen. Wędrujemy wzdłuż grani i widok staje się coraz piękniejszy, by na szczycie zamienić się w fantastyczną panoramę na ocean i pobliskie wyspy.

Odwiedzamy również jedne z najpiękniejszych norweskich wysp: Sommarøya oraz Hillesøya, oferujące wiele piaszczystych, białych plaż i urokliwych płytkich zatoczek. Na pierwszej z nich mijamy Sommarøy – kwitnącą wioskę rybacką, w której śledzie i dorsze stanowią główne źródło dochodów. Wyglądem przypomina lofockie miejscowości.

Na wyspie Hillesøya wchodzimy na szczyt Hillesøytoppen, skąd podziwiamy ocean. Na północnym-wschodzie dostrzegamy wyspy hrabstwa Tromsø, a także małą, choć wysoką wyspę Håja o ciekawym kształcie, która była inspiracją dla architekta projektującego słynną katedrę arktyczną. Południowo-zachodni krajobraz zamyka wyspa Senja z charakterystycznymi ostrymi górami. Widoki są co najmniej imponujące. Po trekkingu odpoczywamy w położonym poniżej Arctic Hotel, delektując się pyszną kawą. Dla chętnych dostępna jest sauna.

Część morska wyprawy obejmuje 2/4-dniowy rejs z Tromsø. Szczegółowa trasa uzależniona jest od pogody, ale naszym zamiarem jest żeglowanie pomiędzy wyspami, wpłynięcie do najpiękniejszych fiordów i zatoczek, postój na połów ryb, z których słynie Norwegia, czyli spokojny odpoczynek z dala od cywilizacji. Jeśli warunki pozwolą, spędzamy na morzu noc pod gwiazdami i niebem kolorowo pomalowanym przez zorze polarne.

Udajemy się do fiordów w okolicach Skjervøy. Tam w okresie zimowym wpływają ławice śledzi, a za nimi stada orek i humbaków. Jesteśmy świadkami niesamowitego pokazu potęgi tych majestatycznych zwierząt. Orki i wieloryby dopisały na każdej z naszych dotychczasowych wypraw. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie i wieloryby zapewnią nam wspaniałe plany zdjęciowe.

Na koniec każdego dnia zdjęciowego komentujemy efekty naszych fotograficznych podbojów. Sekcja warsztatowa podzielona jest na konkretne zagadnienia z fotografowania krajobrazowego, a także fotografowania dynamicznie poruszających się stad orek i humbaków. Zgłębiamy tajniki obróbki pod kątem ekspozycji fotografii na stronie www, mediach społecznościowych, czy przygotowania do wysokiej jakości druku (np. fotoalbum). Prowadzący warsztaty wyjaśnia, dlaczego istotne jest zapisywanie zdjęć w bezstratnym formacie RAW, jak bardzo ogołacamy nasze fotografie z ważnych informacji w pliku, zapisując go tylko w JPG. Przyglądamy się naszym zdjęciom z wyprawy i rozmawiamy o właściwej selekcji zdjęć – trudnym wyborze spośród setek kadrów, na co zwracać uwagę by nie duplikować „tych samych widoków”.

Część warsztatowa to przede wszystkim nauka programu Lightroom oraz współpracy Lightrooma z Photoshopem w procesie korekcji zdjęć. Skupiamy się na właściwym korygowaniu balansu bieli, ekspozycji kadru, zarządzaniu kolorem, wyostrzaniu, czy na końcu publikacji. Poznajemy także zagadnienia związane z korekcją obiektywu i perspektywy.

Na przykładzie wybranych zdjęć uczestników przechodzimy pełną ścieżkę od wywołania RAWa, poprzez korekcje w Lightroomie, przygotowując zdjęcie do retuszu (Photoshop) i publikacji. Uczymy się jak kadrować w procesie postprodukcji i jakie wymagania powinniśmy spełniać, by zdjęcie zostało odpowiednio wyeksponowane online.

Często zdarza się, że „ustrzelimy” jakieś piękne zjawisko, którym chcielibyśmy podzielić się ze znajomymi z mediów społecznościowych, a niestety nie mamy z sobą komputera i co najgorsze Lightrooma. Pokażemy jak w kilku krokach przygotować zdjęcie używając odpowiedniego oprogramowania w smartphonie.

Powyższy program jest ramowy. Jego realizacja uzależniona jest od pogody. Kolejność poszczególnych jego etapów może być zmieniona i dopasowana do panujących warunków, niektóre punkty programu mogą zostać niezrealizowane. To w końcu Arktyka. Jednakże bazując na naszym doświadczeniu możemy zapewnić, że spędzimy czas bardzo intensywnie i dołożymy wszelkich starań, aby uczestnicy wyprawy zobaczyli jak najwięcej miejscowych atrakcji.

MAPA WYPRAWY
ZAŁOGA WYPRAWY
MASZ PYTANIA - NAPISZ

  Nazwa wyprawy:
  Imię: *
  Nazwisko: *
  E-mail: *
  Telefon kontaktowy: *
  Dodaj wiadomość:

  Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i akceptuję jej treść (Pole wymagane).
  CHCĘ OTRZYMYWAĆ NEWSLETTER MEN OF SEA I POWIADOMIENIA O NOWYCH WYPRAWACH
  * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  ZAPISZ SIĘ NA WYPRAWĘ

   Nazwa i termin wyprawy:
   Ilość osób:
   Imię i nazwisko: *
   E-mail: *
   Telefon kontaktowy: *
   Ulica / Nr domu / Nr mieszkania:
   Kod pocztowy i miejscowość:
   Kraj:
   Dodaj wiadomość:

   Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI i akceptuję jej treść (Pole wymagane).

   Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z OGÓLNYMI WARUNKAMI UCZESTNICTWA i akceptuję ich treść (Pole wymagane).
   CHCĘ OTRZYMYWAĆ NEWSLETTER MEN OF SEA I POWIADOMIENIA O NOWYCH WYPRAWACH
   * Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

   EnglishGermanNorwegianPolish
   Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.