• Polski
 • Deutsch
 • English

Warsztaty fotograficzne Tromsø i okolice Wyprawa 8-dniowa

Zorze Polarne i Wieloryby w Obiektywie

Fotografia przyrody i magicznych zjawisk

Warsztaty fotograficzne Zorze i orki
Opis i program
Termin i cena
Załoga i jacht
Galeria
Zapisz się
Informacje ogólne
Stopień trudności: łatwy, turystyczny.

Serdecznie zapraszamy na foto-wyprawę w przepięknej norweskiej Północy: w okolicach Tromsø.

Dlaczego właśnie tam? Tromsø, zwane „północną stolicą Norwegii” oraz „Bramą Arktyki”  to miejsce, które co roku przyciąga rzesze aktywnych turystów.  Położone 350 kilometrów na północ od koła podbiegunowego okolice należą do najpiękniejszych rejonów świata.

Umiejscowienie miasta na wyspie w otoczeniu wielu pasm górskich czyni Tromsø miejscem wyjątkowym. Dla nas jest doskonałą bazę do wypadów po przepięknych okolicach. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy Kvaløya, Sommarøya, Hillesøya oferują niezliczoną ilość malowniczych i dzikich miejsc, w których morze wchodząc w ląd głębokimi fiordami łączy się z wysokimi górami tworząc niezapomniane pejzaże. Kraina ta swoim bogactwem zmusza wręcz do wyciągnięcia aparatu i zrobienia wspaniałych zdjęć.

Jeśli do tego dodamy jeszcze zorze polarne często obecne na niebie oraz pływające w fiordach stada orek i humbaków, do których na bliską odległość popłyniemy jachtem – wydaje się, że nic piękniejszego nie może się już nam przydarzyć.  Tym bardziej, gdy będziemy mieli przy sobie zafascynowanego Północą fotografa, który będzie uczyć nas jak zrobić wspaniałe zdjęcia.

Warsztaty prowadzi Artur Katulski, który łączy pracę zawodową grafika z pasją podróżowania z aparatem. Pracując w dziale kreatywnym międzynarodowej korporacji, każdego dnia dociera ze swoimi projektami do milionów odbiorców. W trakcie wyprawy będzie jednak indywidualnie zajmował się każdym z uczestników. Pomoże w fachowym przygotowaniu się do wyjazdu, a przez 8 dni będzie doskonalił warsztat kursantów, zarówno w robieniu zdjęć, jak i w ich obróbce. Uczestnicy poznają tajniki długiej ekspozycji, kompozycji, świadomego kadru krajobrazu, by później poznać tajniki odkrywania kolejnych warstw kolorytu na zdjęciach, niedostępnego gołym okiem.

Więcej informacji o Artku można znaleźć na jego stronie.

Każdego dnia planujemy inne plany zdjęciowe: krajobrazy, fiordy, pasma górskie, urokliwe miasteczka. Nisko przemieszczające się słońce nada pięknych ciepłych kolorów. Długie wschody i zachody słońca zaoferują nam złote godziny, a w nocy będziemy poszukiwać zórz polarnych.

No i oczywiście zwierzęta na które liczymy: stada orek i humbaków w ich naturalnym środowisku, pływające w fiordach na tle przepięknych gór.

Przygotowaliśmy program wyprawy będący połączeniem wszystkich możliwych aktywności. Będziemy wspinać się po najpiękniejszych okolicznych górach, zatrzymamy się na dzikich plażach oraz wyruszymy w podróż jachtem, by móc poznać te miejsca również od strony wody.

Kto może wziąć udział?

W naszych warsztatach może wziąć udział każdy, dla kogo taka forma podróżowania jest odpowiednia. Każdy kto jest zafascynowany surowością północnego świata i pragnie zachować go w swych fotografiach.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla amatorów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności, jak i osób profesjonalnie zajmującymi się fotografią krajobrazu / natury, które chcą znaleźć się w pięknych, niedostępnych dla siebie miejscach. Liczymy na dyskusje, pytania, sugestie.

route image

Program wyprawy podzielony jest na część lądową i morską (fiordy).

Wielowymiarowość możliwości fotografowania jest naszym głównym celem, dlatego skupiamy się na ujęciach, które najpełniej malują krajobrazy Północy.
Podczas trekkingów kadrujemy krajobrazy otwarte, przestrzenne. Zmierzamy się z kadrowaniem szerokokątnym z ręki, a także w ustawieniach statywowych.

Jeden dzień spędzamy w Tromsø, zwiedzamy jego największe atrakcje i wieczorem wspinamy się na pobliską górę Fløya, skąd rozpościera się panorama na całe miasto, wyspę Tromsøya oraz okoliczne góry. To idealne miejsce na pierwsze spotkanie fotograficzne z zorzami. Ekspozycja krajobrazu Tromso z wyrastającymi w oddali wierzchołkami gór pozwala na pełniejsze kadrowanie przestrzeni nocnego klimatu miasta z kolorytem tańczących nad nim zórz.

W następnych dniach ruszamy na wycieczkę samochodową, w trakcie której objedziemy wyspę Kvaløya, odwiedzając jej najpiękniejsze dzikie zakątki, gdzie można poczuć się jakby na końcu świata. Podczas objazdu planujemy dwa trekkingi.

Pierwszy z nich to wejście na górę Nattmålsfjellet. Podejście nie jest ono specjalnie wymagające, a stanowi jedną z największych atrakcji rejonu. Góra ta należy do łańcucha górskiego Kattfjordeidet, nazywanego “Skandynawskim Chamonix”, ze względu na wysokie szczyty i spektakularne widoki. U stóp rozpościera się szeroka panorama na fiordy Ersfiord i Kladfiord.

Drugi trekking to wejście na górę Brosmetinden. Już po kilku minutach wędrówki odsłaniają się wspaniałe widoki na okoliczne wyspy i góry: Sessøya, Bjørnholmen i Russholmen. Wędrujemy wzdłuż grani i widok staje się coraz piękniejszy, by na szczycie zamienić się w fantastyczną panoramę na ocean i pobliskie wyspy.

Odwiedzamy również jedne z najpiękniejszych norweskich wysp: Sommarøya oraz Hillesøya, oferujące wiele piaszczystych, białych plaż i urokliwych płytkich zatoczek. Na pierwszej z nich mijamy Sommarøy – kwitnącą wioskę rybacką, w której śledzie i dorsze stanowią główne źródło dochodów. Wyglądem przypomina lofockie miejscowości.

Na wyspie Hillesøya wchodzimy na szczyt Hillesøytoppen, skąd podziwiamy ocean. Na północnym-wschodzie dostrzegamy wyspy hrabstwa Tromsø,  a także małą, choć wysoką wyspę Håja o ciekawym kształcie, która była inspiracją dla architekta projektującego słynną katedrę arktyczną. Południowo-zachodni krajobraz zamyka wyspa Senja z charakterystycznymi ostrymi górami. Widoki są co najmniej imponujące. Po trekkingu odpoczywamy w położonym poniżej Arctic Hotel, delektując się pyszną kawą. Dla chętnych dostępna jest sauna.

Część morska wyprawy obejmuje 2/4-dniowy rejs z Tromsø. Szczegółowa trasa uzależniona jest od pogody, ale naszym zamiarem jest żeglowanie pomiędzy wyspami, wpłynięcie do najpiękniejszych fiordów i zatoczek, postój na połów ryb, z których słynie Norwegia, czyli spokojny odpoczynek z dala od cywilizacji. Jeśli warunki pozwolą, spędzamy na morzu noc pod gwiazdami i niebem kolorowo pomalowanym przez zorze polarne.

Udajemy się do fiordów w okolicach Skjervøy. Tam w okresie zimowym wpływają ławice śledzi, a za nimi stada orek i humbaków. Jesteśmy świadkami niesamowitego pokazu potęgi tych majestatycznych zwierząt. Orki i wieloryby dopisały na każdej z naszych dotychczasowych wypraw. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie i wieloryby zapewnią nam wspaniałe plany zdjęciowe.

Na koniec każdego dnia zdjęciowego komentujemy efekty naszych fotograficznych podbojów. Sekcja warsztatowa podzielona jest na konkretne zagadnienia z fotografowania krajobrazowego, a także fotografowania dynamicznie poruszających się stad orek i humbaków. Zgłębiamy tajniki obróbki pod kątem ekspozycji fotografii na stronie www, mediach społecznościowych, czy przygotowania do wysokiej jakości druku (np. fotoalbum). Prowadzący warsztaty wyjaśnia, dlaczego istotne jest zapisywanie zdjęć w bezstratnym formacie RAW, jak bardzo ogołacamy nasze fotografie z ważnych informacji w pliku, zapisując go tylko w JPG. Przyglądamy się naszym zdjęciom z wyprawy i rozmawiamy o właściwej selekcji zdjęć – trudnym wyborze spośród setek kadrów, na co zwracać uwagę by nie duplikować „tych samych widoków”.

Część warsztatowa to przede wszystkim nauka programu Lightroom oraz współpracy Lightrooma z Photoshopem w procesie korekcji zdjęć. Skupiamy się na właściwym korygowaniu balansu bieli, ekspozycji kadru, zarządzaniu kolorem, wyostrzaniu, czy na końcu publikacji. Poznajemy także zagadnienia związane z korekcją obiektywu i perspektywy.

Na przykładzie wybranych zdjęć uczestników przechodzimy pełną ścieżkę od wywołania RAWa, poprzez korekcje w Lightroomie, przygotowując zdjęcie do retuszu (Photoshop) i publikacji. Uczymy się jak kadrować w procesie postprodukcji i jakie wymagania powinniśmy spełniać, by zdjęcie zostało odpowiednio wyeksponowane online.

Często zdarza się, że „ustrzelimy” jakieś piękne zjawisko, którym chcielibyśmy podzielić się ze znajomymi z mediów społecznościowych, a niestety nie mamy z sobą komputera i co najgorsze Lightrooma. Pokażemy jak w kilku krokach przygotować zdjęcie używając odpowiedniego oprogramowania w smartphonie.

 

Dodatkowe informacje:

Po zakończeniu wyprawy, przygotowany zostanie specjalnie opracowany foto-album z wyprawy. Wszystkie zdjęcia uczestników, nad którymi pracowaliśmy podczas warsztatów, zostaną wydrukowane i oprawione w pamiątkowy album. Wysyłka – max 2-3 tygodnie po wyprawie.

Fotografujemy w grupie ok. 10 osób. Pytania dotyczące kadrowania, ustawień aparatu, obiektywu omawiamy wspólnie. Odpowiadamy na pytania każdego uczestnika.

 

Wymagany sprzęt:

 • aparat fotograficzny
 • zestaw obiektywów (jeśli jest możliwość): szerokokątne stałe lub zoomy: 16, 20, 24, 14-24, 15-30 lub inny z podobnym zakresem ogniskowych, pamiętajmy, ze aparaty z matrycą niepełno klatkową „mnożą” zazwyczaj x1,5 ogniskowe naszych obiektywów. I np. dla matrycy pełno klatkowej 16mm to w przypadku matrycy niepełno klatkowej założony obiektyw 16 mm będzie miał 16×1,5 = 24mm. To dość ważne, bo w przypadku fotografii krajobrazowej – im szerszy kąt widzenia, tym lepsze możliwości ekspozycji, więcej możliwości fotografowania
 • teleobiektyw: 70-200, 70-300, 150-600 lub inny z podobnym zakresem
 • zestaw filtrów szarych pełnych i połówkowych do obiektywów (odpowiednie pod posiadane średnice obiektywów, np. 72, 77, 82mm, lub kwadratowe z holderem do posiadanego obiektywu)
 • 2-3 dodatkowe baterie do aparatu. Oryginały lub tańsze zamienniki – wszystkie naładowane + ładowarka
 • statyw, wężyk spustowy lub zainstalowana aplikacja do komunikacji aparat > telefon komórkowy
 • osłona przeciwdeszczowa na aparat i obiektyw

Główne atrakcje

Termin i cena
Termin: 23.10 – 30.10.2020 (8 dni) Cena: 3500zł

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w 2-3 os. kabinie
 • rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
 • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu
 • szkolenie z wiedzy żeglarskiej oraz wystawienie opinii porejsowej

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu na wyprawę oraz powrotu z niej
 • kasy jachtowej w wysokości 250 EUR, pokrywającej koszty wyżywienia, paliwa jachtowego, opłat portowych, wynajmu samochodów
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • kosztów wycieczek dodatkowych – psie zaprzęgi ok 1700 NOK, wioska Saamów i renifery ok 1590 NOK
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy: 

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy, wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy

Główne atrakcje

Załoga i jacht
Załoga:

Artur Katulski

Maluje Północ obiektywem aparatu

Wyprawowy jacht OCEAN B
Bezpieczeństwo i komfort
Do prowadzenia bezpiecznych wypraw w Arktyce konieczny jest odpowiedni jacht. Nasze jachty spełniają wszystkie wymagania. Stalowe, masywne kadłuby, wszelkie systemy bezpieczeństwa oraz systemy łączności oraz bogate wyposażenie w urządzenia elektroniczne. Ponieważ są to duże jednostki udało nam się zachować także komfortowy charakter. Każdy z uczestników ma swoje miejsce, a części wspólne są przestronne i pozwalają funkcjonować całej ekipie w bardzo dobrych warunkach. Posiadamy systemy ogrzewania, co na arktycznych wodach nie jest bez znaczenia.

Podstawowe dane:

 • nazwa jachtu: Ocean B
 • znak wywoławczy : DDJO
 • MMSI: 211336220
 • port macierzysty: Oldenburg
 • rejestr: 1633 Brake
 • rejon żeglugi: oceaniczna, bez ograniczeń
 • rodzaj kadłuba : stalowy
 • rodzaj jednostki: jacht żaglowy (slup) z napędem motorowym
 • długość: 20.55 m
 • szerokość : 5.0 m
 • wyporność : 35 t
 • zbiornik paliwa : 1700 l
 • zbiornik wody: 1800 l
 • generator prądotwórczy: 10 kW
 • dodatkowe źródła energii: elektrownia wiatrowa, panele słoneczne
 • autopilot
 • pełna elektronika jachtowa

Bezpieczeństwo

 • 20-osobowa tratwa ratunkowa
 • kamizelki pneumatyczne 290 N – 12 sztuk
 • kombinezony wypornościowe
 • EPIRB
 • telefon satelitarny Iridium 9575 Extreme
 • AIS
 • radio UKF
 • radar
 • dodatkowy ploter

Komfort

 • 6 kabin 2-3 osobowych
 • 18 koi
 • duża w pełni wyposażona kuchnia
 • kuchenka gazowa
 • 2 piekarniki
 • 1 lodówka
 • 5 zamrażarek
 • ekspres do kawy
 • duża mesa
 • zabudowana obszerna sterówka
 • 4 łazienki
 • 4 prysznice
 • toalety elektryczne
 • system ogrzewania: kocioł centralnego ogrzewania

Wyposażenie

 • sonar
 • ponton 8 os. z silnikiem
 • grill
 • sprzęt wędkarski

Główne atrakcje

Zapisz się na wyprawę:
Podaj dane, na podstawie których przygotujemy umowę:
Nazwa wyprawy:

Termin wyprawy:

Cena:

Ilość osób:

Imię: *

Nazwisko: *

E-mail: *

Telefon kontaktowy: *

Ulica:

Nr domu:

Nr mieszkania:

Kod pocztowy:

Miejscowość:

Kraj:

Dodaj wiadomość:

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe
Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez Ludzie Morza przy ul. Na Błonie 1, Kraków 30-147 w celach związanych z realizacją procesu wstępnego zgłoszenia na określoną imprezę turystyczną. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą procesów zgłoszeniowych w ramach serwisu jako administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu zakończenia procesów zgłoszeniowych i weryfikacyjnych, a następnie przechowywane w celach księgowych i statystycznych.

Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z REGULAMINEM i akceptuję jego treść (Pole wymagane).

CHCĘ OTRZYMYWAĆ NEWSLETTER MEN OF SEA I POWIADOMIENIA O NOWYCH WYPRAWACH