Przed wyprawą

Informacje praktyczne

Szczegółowe informację formalne znajdują się w Ogólnych Warunkach Uczestnictwa, które załączamy do umowy.

Odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z organizacją podróży. Jeśli nie znalazłeś informacji na interesujący Cię temat – napisz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.

W jaki sposób mogę zarezerwować wyprawę?

Wyprawę można zarezerwować poprzez naszą stronę internetową, wybierając konkretną ofertę. Można również skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie, dane znajdują się w zakładce „kontakt”, jednakże ze względu na naszą politykę prywatności zapisy odbywają się przez formularz na stronie www.menofsea.com.

W przypadku firm lub zorganizowanych grup zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego, w celu omówienia szczegółów wycieczki.

Jak dolecieć na Spitsbergen

Międzynarodowe lotnisko na Spitsbergenie znajduje się w Longyearbyen. Bezpośrednie loty obsługiwane są przez linie SAS i Norwegian z lotnisk: Oslo i Tromso.

Jak kupić tani lot?

Terminy rozpoczęcia i zakończenia naszych wypraw w miarę możliwości dopasowane są do terminów tanich połączeń lotniczych. Zacznij od sprawdzenia lotu na trasie Oslo – Longyearbyen lub Tromso – Longyearbyen i wybierz najkorzystniejsze połączenia. Później poszukaj pasujących Ci połączeń z Polski (Gdańsk, Kraków, Warszawa) lub z Berlina. Jeśli będziesz miał problem ze znalezieniem dobrego połączenia – skontaktuj się z nami – pomożemy.

W jakim przedziale czasowym powinienem planować loty?

W przypadku wypraw na Svalbardzie, każda wycieczka kończy się w Longyearbyen najpóźniej o północy. Kolejna wyrusza z Longyearbyen nie wcześniej, niż po godz. 3:00 w nocy następnego dnia ze względu na to, że najczęściej wybierane przez uczestników loty docierają do Longyearbyen między północą a 1:00 w nocy.

Jakie dokumenty będą mi potrzebne?

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Norwegii jest paszport (ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu) bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Czy potrzebuję wizy?

Wiza nie jest wymagana. Jednakże poruszanie się poza Longyearbyen wymaga już dopełnienia procedur bezpieczeństwa, a poruszanie się jachtem poza obszarem wokół Longyearbyen wymaga specjalnych zgód od gubernatora. Te kwestie formalne są załatwiane przez nas.

Co z sobą zabrać?

Uczestnikom naszych wypraw wysyłamy listę rzeczy do zabrania z sobą.

Ekspedycje, wyprawy

Organizowane przez nas ekspedycje posiadają wysoki stopień trudności i przeznaczone są dla osób doświadczonych oraz przyzwyczajonych do trudów podróży, braku komfortu oraz ograniczeń w zaspokajaniu niektórych potrzeb.

Trasa ekspedycji najczęściej wiedzie przez obszary bez śladów obecności człowieka. Z tego powodu też nie ma po drodze portów, w których można się schronić przed trudniejszymi warunkami, uzupełnić zapasy wody lub jedzenia. Nie ma możliwości przerwania uczestnictwa w trakcie.

Z tego powodu musimy wprowadzić różne ograniczenia, w tym swobodną możliwość korzystania z wody do celów innych niż spożywcze. Jesteśmy też narażeni na zimno oraz złe warunki pogodowe, konieczność przebijania się przez paki lodowe. Wymagamy od uczestników w trakcie ekspedycji dużego zaangażowania w prowadzenie jachtu oraz inne prace.

Wymagamy od uczestników doświadczenia w radzeniu sobie w trudnych warunkach. Wskazane jest posiadanie doświadczenia żeglarskiego pozwalającego pod nadzorem kapitana prowadzić jacht w trudnych warunkach. Wskazana jest wcześniejsza obecność w rejonie po którym odbywa się ekspedycja, np. dla Ekspedycji na północ Svalbardu dobrze jak uczestnik był już na Spitsbergenie.

Ze względu na konieczność stałego przebywania z sobą na małej przestrzeni jachtu bez możliwości przerwania rejsu w trakcie staramy się dobrać ludzi niekonfliktowych, sympatycznych, potrafiących funkcjonować w grupie.

Osoby mniej doświadczone zapraszamy na nasze pozostałe wyprawy, które obejmują swoją trasą równie piękne i łatwiej dostępne rejony.

Cena wyprawy, kasa jachtowa, kaucje

W cenie wyprawy zawierają się świadczenia:

  • nocleg w 2-3 osobowej kabinie
  • rejs jachtem
  • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
  • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników
  • podatki i opłaty dotyczące rejsu
  • szkolenie z wiedzy żeglarskiej

Kasa jachtowa zbierana jest na miejscu przed rozpoczęciem wyprawy i przeznaczona jest na pokrycie kosztów:

  • zakupów prowiantu
  • paliwa do samochodów w przypadku programu obejmującego wycieczki lądowe
  • wynajęcia samochodów w przypadku programu z wycieczkami lądowymi
  • opłaty administracyjne, koszt pożyczenia broni

Kasa jachtowa jest stała i jej wielkość została określona na podstawie naszych długoletnich doświadczeń oraz z uwzględnieniem każdej z wypraw w stosunku do kosztów całości sezonu. Bierzemy na siebie ryzyko pokrycia kosztów przekraczających wartość zebranej kasy jachtowej. Nie rozliczamy jej pojedynczo w stosunku do poszczególnych wypraw.

Nie pobieramy od uczestników kaucji zabezpieczającej ewentualne szkody na jachcie.

Cena uczestnictwa oraz kasa jachtowa nie zawiera innych wydatków, w tym:

  • dojazdu na wyprawę i powrotu z niej
  • indywidualnych ubezpieczeń uczestników
  • dodatkowych wydatków na lądzie (restauracje, zakupy, dodatkowych osobistych opłat w portach, np. prysznice)
  • wycieczek fakultatywnych, w tym wskazanych w programie jako fakultatywne

Czy dojazd i powrót na wyprawę jest wliczony w cenę?

Uczestnicy wypraw na własny koszt przyjeżdżają / przylatują do miejsca początku wyprawy. Podobnie wracają z wyprawy na własny koszt. Nie jesteśmy pośrednikiem linii lotniczych, ale możemy pomóc w doborze najkorzystniejszych lotów.

Czy cena zawiera transfer z lotniska?

Nie. Lotnisko znajduje się w odległości około 3 km od portu w którym znajduje się jacht (na przedmieściach Longyearbyen). Należy skorzystać z busa lub taxi. Zdecydowanie odradzamy samodzielnego pokonania drogi pieszo, ze względu na zagrożenie ze strony niedźwiedzi polarnych. Dla zorganizowanych grup możemy pomóc w transporcie.

Czy cena wyprawy może ulec zmianie?

Cena wycieczki może ulec zmianie jedynie w wypadku zmiany kursów walut, kosztów transportu i opłat portowych o co najmniej 10%. Jak do tej pory nigdy nie skorzystaliśmy z tego rozwiązania.

Kiedy zaczyna się i kończy każda z wypraw?

Zakwaterowanie zaczyna się od godziny 16:00 do 0:00 pierwszego dnia, a wykwaterowanie do godziny 10:00 ostatniego dnia. Jednakże w przypadku problemu z pełnym dopasowaniem lotów – prosimy o kontakt, znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.

Jaka jest temperatura, pogoda w lecie?

Działanie ciepłego prądu morskiego (Prąd Zachodnio-Spitsbergeński) powoduje, że temperatura jest tu wyższa o około 20 st. niż w rejonach o podobnej szerokości. Latem temperatury wahają się między +2 st. a 18 st. Najwyższa średnia temperatura występuje w lipcu: +4.4 st. Opady występują tu dość rzadko, Spitsbergen należy do tak zwanej Arktycznej Pustyni. Cechą klimatu jest duże zachmurzenie i występowanie mgieł.

Jeśli wybierasz się z nami na Ekspedycję musisz spodziewać się dużo trudniejszych warunków.

Czy na Spitsbergenie wymagane są szczepienia?

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – niekonieczne, WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – niekonieczne, żółta gorączka (żółta febra) – niekonieczne, BTP (błonica, tężec, polio) – zalecane, dur brzuszny (tyfus) – niekonieczne, wścieklizna – niekonieczne, japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne, meningokoki (a+c) – niekonieczne.

Drony

Poza ogólnie obowiązującymi międzynarodowymi przepisami dotyczącymi używania dronów na Svalbardzie obowiązują dodatkowe obostrzenia:

  • zabrania się używania dronów w Longyearbyen i Ny-Alesund (lotniska – minimalna odległość 5 km)
  • nie wolno niepokoić dzikich zwierząt
  • nie wolno latać wyżej niż 120 metrów od powierzchni
  • należy zachować odległość 150 m od zabudowy, ludzi, pływających jednostek
  • należy latać w zasięgu wzroku
  • nie wolno latać w ciemności.

W praktyce my często korzystamy z dronów. Osoby, które chcą wziąć je na Svalbard muszą dobrze sprawdzić warunki użytkowania i ubezpieczenia. Większość producentów wyłącza te obszary z użytkowania. Trzeba wiedzieć, że drony często „wariują” gubiąc sygnał, a start i lądowanie z pokładu metalowego jachtu, który posiada maszty i stalowe olinowanie nie należy do prostych.

Zatem, jeśli potrafisz pogodzić się z tym, że dron do Ciebie nie wróci  – dopiero wówczas weź go z sobą na wyprawę.

Czy mogę zabrać dziecko na wyprawę?

Nasze wyprawy mają żeglarski charakter i odbywają się w Arktyce.

Kwestia udziału dzieci jest za każdym razem rozpatrywana przez nas indywidualnie.

Czy organizujecie wyprawy na zamówienie indywydualne?

Tak. Prosimy jednak o kontakt z dużym, najczęściej rocznym wyprzedzeniem, abyśmy mogli zaplanować to przy tworzeniu harmonogramu na kolejny rok.

Szczegółowy harmonogram tworzony jest przez nas w roku poprzedzającym, od momentu w którym linie lotnicze opublikują swoją siatkę połączeń. Staramy się dopasować początek i koniec każdej z wypraw do najbardziej korzystnych cenowo połączeń.

Jaką walutę zabrać na wyprawę?

Zarówno w Norwegii, jak i na obszarze Svalbardu obowiązującą walutą jest korona norweska NOK.

W większości miejsc możemy posłużyć się kartą bankomatową, nawet w Longyearbyen jest bankomat.

Ubezpieczenie, dodatkowe ubezpieczenia

W cenie uczestnictwa w wyprawie zawarte jest ubezpieczenie jachtu oraz NNW.

Wskazane jest posiadanie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Zalecamy wykupienie dodatkowych ubezpieczeń z pakietami zawierającymi pokrycie kosztów leczenia.

Można także ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z wyjazdu (koszt ok. 3% wartości wyprawy), co pozwala zabezpieczyć się w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego (np. nagła choroba, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, itp). Pozwala to odzyskać poniesione koszty rezygnacji. Takie ubezpieczenie można wykupić samemu, należy jednak pamiętać, że większość towarzystw ubezpieczeniowych pozwala na zakup takiego ubezpieczenia do 2-3 dni od momentu zapisu na wyprawę.

Gwarancja ubezpieczeniowa biura turystycznego

Gwarancja turystyczna, w przypadku niewypłacalności biura, pozwala uczestnikom:

  1. pokryć koszty kontynuacji wyprawy lub powrotu do kraju
  2. uzyskać zwrot wpłat, jeśli wyprawa nie odbędzie się z przyczyn leżących po stronie biura
  3. uzyskać zwrot wpłat za tę część wyprawy, która nie odbyła się z przyczyn leżących po stronie biura.

Posiadamy wszystkie wymagane gwarancje ubezpieczeniowe oraz dokonujemy wpłat do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Jesteśmy legalnie działającym biurem wpisanym do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki.