• Polski
  • Deutsch
  • English

Måløy

Jedna miejscowość i dwie wyspy

Miejsce eksportu owoców morza

Podstawowe informacje

O Måløy

Måløy to niewielkie miasto, znajdujące się po wschodniej stronie wyspy Vågsøy, w okręgu Sogn og Fjordane. Jednocześnie jest to centrum administracyjne gminy Vågsøy.

Mimo, iż miejscowość jest niewielka – liczy  zaledwie 3000 mieszkańców, a status miasta uzyskała dopiero w 1997 r., jest ważnym portem rybnym i głównym eksporterem norweskich owoców morza. Co roku wyławia się tu i eksportuje do 200,000 ton ryb.

Więcej informacji

Od Wikingów do Niemców

Historia miejscowości sięga czasów Wikingów. Na małej wyspie o nazwie Moldøen, przy cieśninie Ulvesundet, pomiędzy wyspą Vågsøy a stałym lądem, znajdowała się niewielka osada. Legenda mówi, że Olaf II Święty próbował zmusić do uległości okoliczną ludność. Jednak jego syn Magnus I Dobry (nota bene, syn Olafa II Świętego i jego nałożnicy Alfhildy) miał inne podejście. W 1035 r. przybył na wyspę i rozpoczął pertraktacje z okoliczną ludnością, obiecując im więcej praw i swobód.
W późniejszym czasie osada zmieniła się w prężne centrum handlu, które szybko się rozrastało. Z czasem miasto przeniosło się na większą wyspę Vågsøy, zachowując nazwę Måløy. Dzisiaj, dla odróżnienia, pierwsza mniejsza wyspa nazywana jest "Lisje-Måløyna", czyli "mniejsza Måløy", lub po prostu "Øyna", czyli "wyspa".
Podczas II wojny światowej, w następstwie operacji Archery w 1941 r. oraz w wyniku przekształcenia wyspy Lisje-Måløyna przez Niemców w przybrzeżną twierdzę, osadnictwo zostało tu całkowicie wyeliminowane.

Wyspa Vågsøy, na której terenie obecnie znajduje się miejscowość, oferuje wiele atrakcji. Znajduje się tu kilka latarni morskich. W oddalonym o 10 km Oppendal, nad brzegiem morza, stoi słynna skała Kannestenen, którą fale morskie uformowały na kształt wielkiego grzyba. Tutejszy srebrny piasek z plaży uważany jest za najpiękniejszy w Norwegii. W pobliżu znajduje się Park Narodowy Jostedalsbreen z największym lodowcem w kontynentalnej Europie.