• Polski
  • Deutsch
  • English

Leirvik

Od ropy naftowej do rezerwatów przyrody

Gliniana zatoka

Podstawowe informacje

O Leirvik

Leirvik jest miastem i centrum administracyjnym gminy Stord, okręgu Hordaland, jak również centrum geograficznego regionu Sunnhordland. Leży przy Hardangerfjorden, na trasie pomiędzy Bergen a Haugesund. Jego nazwa wywodzi się z języka staronordyckiego i znaczy „gliniana zatoka”, nawiązując do dużej zawartości gliny w glebie. Miejscowi kolokwialnie nazywają miejscowość „Vikjo”.

Leirvik jest największym miejskim regionem, gdzie preferowaną formą pisemną języka norweskiego jest nynorsk, czyli nowonorweski, w odróżnieniu od przeważającego w Norwegii bokmål, czyli języka książkowego.

Więcej informacji

Dużo historii i relaks na łonie natury

Gmina Stord charakteryzuje się dużą różnorodnością. Znajduje się tu przemysł wysokiej technologii, np. ma tu swą siedzibę Aker Solution - globalny dostawca produktów i usług dla przemysłu naftowego i gazowniczego. Jest tu sąd okręgowy, są sklepy, restauracje i muzea. Z drugiej strony jest tu dzika przyroda, lodowce i urzekające fiordy.

Słynne regionalne muzeum Sunnhorland Folkemuseum powstało już w 1913 r. i może poszczycić się wieloma eksponatami. Jego główna siedziba, składająca się z 11 zabudowań historycznych oraz ok. 10 tys. eksponatów znajduje się w leżącym obok Leirvik miasteczku Stord. Ponadto, muzeum objęło patronatem 42 miejsca w regionie Sunnhordland. Najciekawsze z nich to ruiny Opactwa Augustianów w Kvinnherad na wyspie Halsnøy. Zbudowane w 1164 r. było najbogatszym klasztorem średniowiecznej Norwegii. Kolejnym jest wioska Litlabø, gdzie można zwiedzać dawną kopalnię pirytu, działającą w latach 1907-1968. Warto również odwiedzić stary młyn w Leirvik oraz Sæbøtun w Etne - dziedziniec z ośmioma XVIII-wiecznymi domami.

Największa wyspa gminy - Huglo - także oferuje wiele atrakcji. Znajduje się tu "Omnshuset" - prywatne muzeum z unikatową kolekcją pieców żeliwnych z 1850-1950, jak również 5-kilometrowy szlak kultury i nauki, prowadzący obok historycznych kopalni miedzi, ruin pieców wapienniczych oraz Kuhidlaren - miejsca wykopalisk archeologicznych sprzed 3500 lat.

Jeżeli chodzi o przyrodę, warto udać się do rezerwatu przyrody Hystadmarkjo, by podziwiać największy las z olszy czarnej w północnej Europie. Znajduje się tu również 16 kurhanów pogrzebowych z epoki brązu oraz dobrze zachowany cmentarz zmarłych na cholerę.

A dla relaksu można skorzystać z jednej z trzech podświetlanych tras biegowych, albo pola golfowego, lub po prostu pójść na spacer do jednego z najppularniejszych rejonów - Landåsen, znajdującego się tuż obok Leirvik, lub Nesskogen w Sagvåg.