• Polski
  • Deutsch
  • English

Kristiansund

miasto trzech wysp

Stolica klippfiska

Trasy do Kristiansund

Podstawowe informacje

O Kristiansund

Kristiansund to miasto norweskiego suszonego dorsza, słynnego klippfisk, niegdyś przodujące w jego eksporcie.

Miasto jest słabo chronione przed kaprysami północnego Atlantyku. Leży na odsłoniętym wybrzeżu, wystawiając skaliste brzegi na gniew fal. Za to niedaleko w głąb lądu rozciągają się obszary trawiaste i zalesione.

Więcej informacji

Klippfisk, clipfish, bacalao

Podobnie jak większość norweskich miejscowości mających w nazwie człon "Kristian", Kristiansund jest ukłonem w stronę króla Danii Christiana VI, który 1742 r. nadał osadzie prawa miejskie.

Kristiansund składa się z trzech wysp. Na jednej z nich, Innladet, przetrwała do naszych czasów najstarsza część miasta, z pierwszą komorą celną, szpitalem, szkołą i innymi budynkami, które kolejno poddaje się renowacji. Warto podejść na na wschodni brzeg wyspy, aby obejrzeć stare magazyny. Pozostałości dawnego portu rozrastają się stopniowo w nadbrzeżny ośrodek kulturalny, opowiadający historię o ludziach morza oraz życiu portowym, które nadal się rozwija.

Jednym z ciekawszych muzeum w okolicy i nie tylko jest Norweskie Muzeum Klipfisza. Warto tam zajrzeć i poznać historię a także sposób produkcji tego specjału.

W centrum miasta znajduje się wciąż czynna historyczna stocznia – obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników żeglarstwa. Można tu zobaczyć oryginalne pomieszczenia i historyczny sprzęt używany do budowania łodzi. Po zwiedzeniu warto zrobić sobie spacer nad wodą. Norweskie wybrzeża słyną przecież z malowniczości i tu również nie jest inaczej.