Ymerbukta

Cielący się lodowiec i Pomorzanie

PODSTAWOWE INFORMACJE

Ymerbukta to zatoka w centralnej części Isfjorden. Schodzi do niego sześciokilometrowy lodowiec Esmarkbreen. Zatoka jest często zasypana lodem, a widoki cielącego się lodowca na długo zostają w pamięci. To również punkt startu wypraw skitourowych.

Miejsce jest ciekawe także ze względów historycznych – ślady swe zostawili tu Pomorzanie.

Kiedyś wchodziliśmy do Ymerbukty wypełnionej pokruszonym lodem, w którym mieniło się w ciepłych kolorach zachodzące słońce. Każdy z okruchów lodu świecił na pomarańczowo i mieliśmy wrażenie, że płyniemy w morzu bursztynów. Wszędzie wokół pękające kawałki lodu niczym cykady mówiły „cyk, cyk, cyk …”.

Cielący się lodowiec i Pomorzanie

Pomorzanie byli słowiańskim ludem, pierwsze wzmianki o nim sięgają XII wieku. Początkowo zamieszkiwali tereny Nowogrodu i północno-zachodniej Rosji. Z racji klimatu przyzwyczajeni byli do życia w trudnych warunkach. Związani z morzem, połowem i myślistwem, w rejonach tundry często wypasali renifery. W XVIII wieku intensywnie handlowali kukurydzą i rybami z północną Norwegią, a ścisłe relacje spowodowały utworzenie specjalnego języka rosyjsko-norweskiego – Russenorsk, będącego w użyciu do dwudziestych lat XX wieku.

Nie wiadomo dokładnie kiedy Pomorzanie dotarli do Svalbardu, jednak ślady ich obecności jeszcze z XIX wieku można zaobserwować do dziś. Ich domostwa łatwo są odróżnialne od domów norweskich wielorybników. Norwegowie przede wszystkim budowali pojedyncze, małe chatki, podczas gdy Pomorzanie od XVIII wieku tworzyli obszerne domostwa, mogące pomieścić do 20 ludzi. Domostwo nierzadko obejmowało sam budynek mieszkalny, magazyn, kuźnię, saunę. Charakterystyczne było również ułożenie desek w ścianach oraz połączenia elementów na pióro i wpust. W odróżnieniu od wielorybników, którzy instalowali metalowe piece, Pomorzanie budowali swoje piece z cegły, której pozostałości nadal są widoczne.

Po zachodniej stronie Isfjorden znajdują się pozostałości czterech osad Pomorzan. W Ymerbukta znajduje się jedno z nich. Umiejscowione jest na morenie, na wysokości ok 4,2m n.p.m., gdzie odkryto pozostałości trzech budynków oraz znaleziono około 2000 przedmiotów codziennego użytku. Warte uwagi są dwa instrumenty muzyczne – drewniany róg oraz pudło rosyjskiego trójstrunowego instrumentu smyczkowego o nazwie „gudok”.

W sąsiadującej zatoce Trygghamna znajdują się pozostałości największej pomorskiej osady w Svalbardzie.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.