Tromsø

Paryż Północy i brama do Arktyki

PODSTAWOWE INFORMACJE

Jest to największe miasto obszaru podbiegunowego w całej Skandynawii. Leży około 350 km na północ od koła podbiegunowego, ma tę samą szerokość geograficzną co północna Alaska. Zajmuje większą część wyspy Tromsøya i część sąsiedniej wyspy Kvaløya.

Stąd ruszali na wyprawy Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Nazywane Bramą Arktyki, Miastem Oceanu Arktycznego i „Paryżem Północy” przyciąga turystów stanowiąc doskonałe miejsce do obserwowania zorzy polarnej.

350 km za kołem polarnym

Tromsø, założone w XIII wieku, było początkowo wioską liczącą około 80 mieszkańców. Nazwę „Paryż Północy” miasto zyskało w XVIII wieku, kiedy handlarze sprowadzali ze stolicy Francji modne stroje, sprzedając je żonom bogatych miejscowych kupców.
Tromsø jest idealnym miejscem do obserwacji zorzy polarnej. Można doświadczyć tutaj również ekscytujących zajęć na świeżym powietrzu, oraz lokalnych potraw, serwowanych w tutejszych restauracjach.

W okresie wiosenno-letnim, od 20 maja do 20 lipca, słońce tu nie zachodzi, co stwarza doskonałe warunki do korzystania z dodatkowych godzin światła i dostępnych atrakcji. W Tromsø panuje łagodny klimat jak na miejsce tak daleko wysunięte na północ. Dzieje się tak ze względu na nadmorską lokalizację Tromsø oraz ciepły prąd zatokowy.

Miasto słynie z bogatego życia nocnego i licznych restauracji, w których można skosztować lokalnych potraw przyrządzonych z arktycznych składników.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.