Trollfjorden

Spektakularnie wąski fiord

PODSTAWOWE INFORMACJE

Niezwykle wąski Trollfiord to 2 kilometrowy odcinek boczny Raftsundu. Dzięki wąskiemu wejściu i stromym szczytom górskim, Trollfiord jest naprawdę spektakularny i tajemniczy.

Wąskie ujście Trollfiordu ma zaledwie 100 metrów szerokości. Fiord rozszerza się do maksymalnej szerokości 800 metrów. Strome góry otaczające fiord mają wysokość od 600 do 1100 metrów, łatwo więc sobie wyobrazić wrażenie, jakie robi mała łódeczka przecinająca wody tego fiordu.

Trollfiord, uznawany za jedną z najważniejszych atrakcji z krainy Lofotów to miejsce, którego nie można ominąć.

Trekking w niesamowitej scenerii

Historycznie fiord znany jest z Bitwy pod Trollfiordem, która rozegrała się w 1890 roku między pierwszymi łodziami rybackimi napędzanymi parą, a zespołami tradycyjnych rybaków prowadzących otwarte łódki, w celu uzyskania dostępu do fiordu.

Dziś Trollfiord jest wykorzystywany jako elektrownia wodna i stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Lofotach. Warto się tam wybrać, aby zobaczyć jak wielkie statki turystyczne zręcznie manewrują po wodach wąskiego fiordu, a turyści wypatrują na stromych zboczach górskich trolli.

Żeglowanie po wodach Trollfiordu dostarcza niesamowitych emocji. Po wejściu w jego wąskie wody telefony komórkowe tracą swój zasięg, gdyż górskie szczyty nie pozwalają na kontakt z nowoczesną technologią. Nie tylko żeglowanie tam ma swój urok. Niezapomnianych wrażeń dostarczy kilkugodzinny trekking ku pobliskim szczytom, pomiędzy strumieniami, wodospadami, przez połacie śniegu zapadającego się często pod nogami, z pięknymi widokami gór oraz odkrywającej się wraz z wysokością wspaniałej panoramy na fiord.

Trollfiord w swoim najgłębszym miejscu ma 72 metry.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.