Texas Bar

Północny domek traperski

PODSTAWOWE INFORMACJE

Texas Bar to jeden z dwóch legendarnych, najbardziej wysuniętych na północ domków traperskich.
Znajduje się w Liefdefjorden, fiordzie miłości (de Liefde = miłość), zachodniej odnodze Woodfjorden. Zbudowany został w 1927 r. przez dwóch traperów Hilmara Nøisa i Martina Pettersena Nøisa, którzy spędzili na Spitsbergenie 38 lat życia. Jego nazwa nawiązuje do stanu Teksas.
W oddali widać jeden z najpiękniejszych lodowców Svalbardu: Monacobreen.
Często zatrzymujemy się w zatoczce przy Texas Bar, lubimy tu zatrzymać się na odpoczynek.

Najbardziej wysunięte na Północ azyle

Mimo, iż domek jest bardzo skromny i bardziej przypomina solidniejszą szopę, niż choćby liche domostwo, nadal jest w bardzo dobrym stanie. Obecnie służy głównie jako punkt orientacyjny i schronienie przed niedźwiedziami. W środku znajduje się piec, drewno, naczynia, dwa łóżka, apteczka pierwszej pomocy oraz kilka produktów żywnościowych. Tradycją stało się już, że odwiedzający to miejsce mogą korzystać z pozostawionych tu dóbr, jednak w zamian powinni również zostawić tu coś dla kolejnych gości. Obowiązkowo należy wpisać się w Księgę Pamiątkową i zrobić sobie zdjęcie. Naprzeciw Texas Baru znajduje się zatoczka, gdzie można bezpiecznie zakotwiczyć jacht.

Drugi domek traperski o nazwie Villa Oxford zbudowany został również przez Hilmara Nøisa w 1924 r. Znajduje się on jeszcze wyżej na północ, w małej zatoce Worsleyhamna, po północnej stronie Liefdefjorden.

Oba domki były stacjami satelitami, tzn. były położone w odległości dnia marszu od stacji głównej i służyły jako proste schronienie.