Reine

Oaza piękna i spokoju

PODSTAWOWE INFORMACJE

Reine to cichutka, licząca ok. 300 mieszkańców miejscowość na wyspie Moskenesøy na Lofotach. Uznawana jest za symbol archipelagu, a jej widoki pojawiły się na dziesiątkach pocztówek i zdjęć zafascynowanych turystów.

Niewielkie Reine położone jest na kilkunastu wysepkach połączonych mostami. Góry Lofotów nie są wysokie, ale bardzo strzeliste i niedostępne. Najbardziej charakterystyczny jest spiczasty Okstinden (675 m n.p.m.), a najpiękniejsza panorama Reine rozpościera się z Reinebringen.

Z wyspy na wyspę

Reine to oaza spokoju, miejsce do odpoczynku i zachwycania się bajkową scenerią oraz zorzą polarną (zazwyczaj od września do kwietnia), ale też świetna baza wypadowa na całe Lofoty.

Miłośnicy ciekawych miejsc mogą udać się z Reine na wycieczkę do odległej o zaledwie 10 km miejscowości Å. Å to ostatnia wioska ​​wzdłuż Narodowego Szlaku Turystycznego Lofotów, gdzie oprócz obowiązkowego zdjęcia przy tablicy z jedną z najkrótszych nazw geograficznych na świecie, można odwiedzić Muzeum Sztokfisza i Norweskie Muzeum Rybołóstwa.

Wioska, mimo położenia na wyspie, połączona jest z lądem za pomocą mostów. Przebiega przez nią trasa europejska E10.

Obowiązkowym punktem jest spacer na Reinebringen (448 m n.p.m.). Wejście zajmuje ok. 1 godziny, a widok, który ujrzymy po dojściu na szczyt zapiera dech w piersiach. Zobaczyć stąd można przy dobrej pogodzie nie tylko Reine, ale też Reinefjorden, Kjerkfjorden, Sakrisøy i Hamnøy.