Monacobreen

Północna perła Svalbardu

PODSTAWOWE INFORMACJE

Monacobreen to jeden z najpiękniejszych i największych lodowców Spitsbergenu, położony w Liefdefjorden. Nazwę swą zawdzięcza księciu Albertowi I z Monako, który odkrył go podczas swych ekspedycji w 1906/07 r.

Czoło lodowca ma szerokość około 7 km, a wysokość imponujące 60 m. Przepłynięcie przez mieniący się wieloma odcieniami błękitu pak lodowy z cielącego się lodowca robi ogromne wrażenie.

To jedno z najbardziej ulubionych naszych miejsc na północy, często tu przypływamy, aby rozkoszować się pięknem natury.

Biel gór lodowych, białuch i niedźwiedzi

Monacobreen jest najpiękniejszym, prawdziwie zachwycającym lodowcem na Spitsbergenie. Biel miesza się tu z błękitem – lodu, śniegu, białuch i niedźwiedzi. Otoczony szczytami strzelistych gór, wdziera się do fiordu jęzorami lodu.

Jest celem każdej północnej eksploracji Spitsbergenu. W otaczającym surowym i dzikim pięknie można zapomnieć o całym świecie. Panującą tu ciszę co jakiś czas przerywa groźny pomruk pękającego lodu. Często można napotkać stada wielorybów, w tym białuch.

Brzegi fiordu są łagodne i doskonale nadają się do desantowania. Można podejść w stronę czoła lodowca oraz wspiąć się powyżej niego. Lodowiec widziany od góry jest jednym z najbardziej niesamowitych widoków. Tysiące lodowych szczytów, pozbijanych bloków, kraterów, szczelin oraz zamarzniętych jeziorek tworzą nieziemską panoramę, której widok jest wystarczającym powodem, aby przebyć długą drogę na północ.

W tej pięknej scenerii należy znaleźć czas na odpoczynek, refleksję oraz na zabawę. Na bardziej odważnych czeka kąpiel w lodowatej wodzie oraz podziwianie z bliska gór lodowych.