Magdalenefjorden

Spotkanie czterech lodowców

PODSTAWOWE INFORMACJE

Magdalenefjorden to jeden z najpiękniejszych fiordów Svalbardu. Znajduje się pomiędzy Reuschhalvøya i Hoelhalvøyama, w zachodniej części Spitsbergenu. Ma długość 8 km i szerokość do 5 km. Od południowej strony zamyka go popularna zatoka Gullybukta.

Należy do tych odległych, dzikich miejsc zapadających w pamięć dzięki spektakularnym krajobrazom. Do morza schodzą tu cztery lodowce, których postrzępione szczyty są zawsze przykryte śniegiem. W okolicy można spotkać niedźwiedzie polarne, morsy i wieloryby.

Stacja wielorybnicza, cmentarzysko i ptaki

Piewszymi eksploratorami Magdalenefjorden byli Anglicy. William Barents w 1596 r. odkrył tu kły morsów i nazwał to miejsce Zatoką Kłów. Nieco później, w 1614 r. Robert Fotherby nazwał to miejsce Cieśniną Maudlen, a miejsce obecnego Gravneset – Portem Trinity. Założono tu prężnie działającą stację wielorybniczą, która działała do 1623 r.

Obecnie świadectwem tamtych czasów są pozostałości czterech zabytkowych pieców do wytapiania tłuszczu z wielorybów oraz cmentarz z XVII/XVIII wieku z 130 grobami. W XIX wieku pojawili się tu pierwsi turyści, który rozpoczęli proces destrukcji zabytkowego cmentarza oraz skąpej roślinności. Pozostałości zostały finalnie zabezpieczone i odgrodzone w 2002 r.

Magdalenefjorden jest wspaniałym miejscem dla ornitologów. Gniazda swe zakłada tu wiele ptaków, głównie alczyków. Z tego powodu w Gravneset znajduje się jedna z czterech polskich stacji polarnych (pozostałe można znaleźć w Hornsund, Calypsobyen oraz Kaffjoyra).

Jest też ostatnim miejscem w drodze do północno-zachodnich wysp archipelagu Svalbard.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.