Kvaløya

Wyspa ze skandynawskim Chamonix. Góry, fiordy i zorze polarne.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Kvaløya to piąta co do wielkości wyspa Norwegii, położona w gminie Tromsø. Leży pomiędzy sąsiadującymi Tromsøya i Sommarøy, z którymi łączą ją długie mosty.

W części północnej charakteryzują ją przepiękne górskie krajobrazy, poprzecinane fiordami. Masyw Kattfjordeidet zyskał nawet miano “skandynawskiego Chamonix”, ze względu na imponujące góry i roztaczające się z nich spektakularne widoki. Warto zaglądnąć do wioski Ersfjordbotn, malowniczo położonej w przepięknym fiordzie u podnóża tego masywu.

Na południu wyspy znajduje się kilka kurortów oraz słynne łowisko w Hella. Przez cały rok w okolicy można spotkać tu renifery, wydry, orły i inne ptactwo. Wzdłuż wybrzeży często pływają wieloryby. Nie bez powodu „kvaløya” znaczy „wyspa wielorybów”.

Spektakularne zorze

Ponieważ wyspa jest nieco oddalona od Tromsø, posiada dogodne warunki do podziwiania niesamowitego zjawiska – zorzy polarnej.

Zorza jest efektem zderzenia strumienia energii słonecznej z atmosferą. Dzieje się to wyłącznie w okolicach biegunów, ok. 100km nad ziemią. Jest wielobarwna, gdyż świeci w kolorze gazu dominującego w górnej części atmosfery. Gdy protony i elektrony zderzą się z cząsteczkami tlenu – świeci w odcieniach zieleni, jeśli z cząsteczkami azotu – świeci w odcieniach czerwieni.

W Norwegii najlepszymi miejscami do oglądania zorzy polarnej jest cała jej część północna – od Lofotów, przez Tromsø, Altę, po Nordkapp i Kirkenes. Jest widoczna od połowy października do końca marca, najlepiej między 18-1.

Udając się na „polowanie na zorzę”, warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranie oraz… odpowiednią aplikację na smartfona, która przewiduje jej miejsce wystąpienia.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.