Kvænangen

Śladami epoki lodowcowej. Lodowce, Saamowie i orki.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Kvænangen to gmina w regionie Troms, w północnej części Norwegii. Jej główną miejscowością jest Burfjord.

Do początku XVI w. okolice te zamieszkiwały wyłącznie ludy pierwotne – Saamowie. W XVIII w. dołączyli do nich Norwegowie z południa oraz Kwenowie ze wschodu – ludność fińskiego pochodzenia. Mimo iż ci ostatni stanowią zdecydowaną mniejszość, nazwa regionu pochodzi właśnie od nich.

W okolicy znajduje się wiele śladów przeszłości i archeologicznych znalezisk, zwłaszcza związanych z kulturą Saamów. Na wyspie Spildra ukryte są miejsca rytuałów Saamów, jak i ich groby datowane jeszcze na czasy Wikingów i wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu również 6 grobów niedźwiedzi z 40 odkrytych na terenie całej Norwegii. Saamowie traktowali te potężne zwierzęta niemal na równi z człowiekiem. Niedźwiedzie były dla nich świętymi zwierzętami – wzbudzały podziw i szacunek. Często ich kości były elementem rytuałów, które potem były chowane. Zdarzało się, że niedźwiedzie i ludzie grzebani byli razem w jednej skrzyni. Saamowie wybierali do tego celu naturalne uskoki skalne, któe przykrywali głazami. Wydaje się, iż rytuał był stosowany od epoki żelaza, aż do XIX wieku.

Królestwo przyrody

Cały rejon jest również niezwykle ciekawy pod względem przyrodniczym. Wspaniale widać tu ślady ostatniej epoki lodowcowej – cały fiord jest w kształcie litery U, a w wielu miejscach widać olbrzymie wypolerowane głazy. Na skałach widnieje wyraźna linia brzegowa, gdzie znaleziono pozostałości osad z epoki kamienia łupanego. W okolicy dostrzegamy charakterystyczne nunataki – ostre szczyty wznoszące się kiedyś nad powierzchnię lądolodu lub silnie zlodowaconych gór. Po ustąpieniu lądolodu nadal wyraźnie kontrastują z innymi bardziej obłymi w formie górami. Z drugiej strony znajdują się tu również rafy koralowe, zapraszające do nurkowania.

W północnej części regionu znajduje się fiord Jøkelfjorden, który szczyci się jedynym europejskim lodowcem cielącym się bezpośrednio do morza – Øksfjordjøkelen. Bardziej na południe leży ciekawa geologicznie wyspa Skorpa i 4km niżej – miejscowość Sørstraumen, przy której występuje jeden z najsilniejszych prądów pływowych na świecie, występujący na Morzu Norweskim – Malstrøm.

„Wisienką na torcie” jest mnogość zwierząt. Na niebie dostrzeżemy orły bieliki, sokoły, jastrzębie i kormorany. W wodzie – sumy, halibuty, dorsze, czarniaki (głównie w lecie) oraz orki, które zaczęły się tu pojawiać od zimy 2017/18 w pogoni za śledziami.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.