Håja to niezamieszkała wyspa położona na otwartym morzu w północnej Norwegii, na zachód od wyspy Kvaløya. Odwiedzają ją okoliczni mieszkańcy w poszukiwaniu jagód i jaj mew, które mają tam swą kolonię.
Wyspa jest jednak głównie znana ze względu na swój charakterystyczny kształt, który zainspirował projekt bryły Arktycznej Katedry w Tromsø.
Arktyczna Katedra, która w przeciwieństwie do Katedry Tromsø, tak na prawdę nie ma statusu katedry, nazywana jest również Kościołem Tromsdalen, ze względu na swe położenie w dolinie o tej nazwie. Jest charakterystycznym punktem Tromsø, widzianym z daleka z fiordów, a nawet z pokładu samolotów podchodzących do lądowania. Niektórzy nazywają ją nawet „norweską Operą”, nawiązując do budynku Opery w Sydney.
Powstała w 1965 jako dzieło architekta Jana Inge Hovig. Jej dach pokrywa 11 betonowych paneli nałożonych na siebie tak, by przypominała kształtem górzystą wyspę Håja. Wejście znajduje się po zachodniej stronie – cała ściana jest przeszklona i widnieje na niej duży krzyż. Od strony wschodniej w 1972r. dodano piękny symboliczny witraż – dzieło Victora Sparre. Przedstawia on rękę Boga, z której wychodzą trzy promienie padające na Jezusa, kobietę i mężczyznę.
Wnętrze kościoła jest proste i surowe – znajdują się w nim dębowe ławy, kryształowe żyrandole. Dominują ostre, ukośne formy, co podkreśla bryłę katedry. Powyżej wejścia w 2005r. zainstalowane zostały sosnowe organy, które formą również nawiązują do dominującego stylu – przywołują na myśl żagle i kry lodowe.