Egersund

"NASZE MIASTO". Od południa.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Ok. 80 km na południe od Stavanger leży gmina Egersund i jej stolica – Egersund, zwana w lokalnym dialekcie „okka by” czyli „nasze miasto”.  Dziś jest ono największym w Norwegii portem rybackim.

Egersund leży w Dalane nad jedną z najlepszych naturalnych zatok w Norwegii, tłumnie odwiedzaną przez ryby – niewiele miast może się poszczycić większymi połowami.

Malownicze krajobrazy Rogalandu

Egersund pochodzi od słowa eik (dąb) i należy do najstarszych znanych nazw miejscowych w Norwegii. W formie Eikudarsund pojawia się w trzynastowiecznej sadze o królu Olafie Świętym autorstwa Islandczyka Snorrego Sturlasona. Prawa miejskie (i prawo do handlu bez kontroli niedalekiego Stavanger) Egersund uzyskało w 1798 roku.

Przez cały XX wieku włodarze Egersund próbowali „odnowić” miasto poprzez zrównanie z ziemią starej drewnianej zabudowy i zastąpienie jej „nowoczesnymi” budynkami z betonu. Z powodu chronicznego braku środków plany te nigdy nie zostały zrealizowane i dziś Egersund posiada świetnie zachowane centrum w starym stylu. Zabudowa objęta jest ochroną konserwatorską i nikt już nie myśli o jej zastąpieniu. Dzięki niedoborowi pieniędzy w miejskiej kasie możemy wybrać się dziś na spacer uroczymi uliczkami, pełnymi sklepików i kawiarenek – Strandgaten i Storgaten. Warto również wybrać się do portu i do dzielnicy Hauen z malowniczą mozaiką domów, warsztatów i restauracji.