Bergen

Brama do fiordów

PODSTAWOWE INFORMACJE

Otulone majestatycznymi górami Bergen, stolica Norwegii Zachodniej, miasto położone na siedmiu wzgórzach oferuje fantastyczne widoki na morze. Drugie co do wielkości miasto w Norwegii jest pełne historii i tradycji. Lokalni mieszkańcy są dumni ze swojego miasta i wielu z nich chętnie wskaże turystom jego najpiękniejsze zakątki.

Ponad dziesięć procent ludności w Bergen to studenci, i to właśnie ich obecność wpływa na młodzieńczy klimat tego miasta. Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu znajdą tu wiele atrakcji wynikających z bliskości gór i morza.

Domki przytulone do siedmiu wzgórz

Korzenie założonego ponad 900 lat temu Bergen pochodzą z epoki Wikingów. Wielkie znaczenie od początku kariery Bergen w dużej mierze zawdzięczało Hanzie, która obrała je sobie za swoją główną siedzibę na północy kontynentu.
Bryggen – nabrzeże hanzeatyckie jest najbardziej widoczną pozostałością po tamtych czasach. Dziś mieszczą się tu restauracje, puby, muzea oraz sklepy z rękodziełem.

Krajobraz Bergen tworzą urokliwe, drewniane domki, przytulone do siedmiu wzgórz otaczających miasto. Do ważnych atrakcji oprócz Bryggen należy Torget czyli targ rybny. Codziennie rano w dni powszednie handluje się rybami i owocami morza. Klienci wdają się z rybakami w rozmowy o aktualnym połowie, wokół ustawia się wianuszek zainteresowanych, na stoiskach sprzedaje się gravlaks (marynowany łosoś), homary i klippfisk (suszony dorsz).

Mieszkańcy Bergen i turyści lubią taniec i muzykę ludową. Latem niemal codziennie odbywają się w Bergen koncerty i pokazy tańca na scenach pod gołym niebem. Jedna z większych imprez kulturalnych w Norwegii – Międzynarodowy Festiwal Muzyczny organizowana jest właśnie w Bergen.