AUSTFONNA

Najpiękniejszy lodowiec Europy

PODSTAWOWE INFORMACJE

Austfonna jest trzecim co do wielkości lodowcem w Europie pod względem powierzchni i objętości. Znajduje się w Nordaustlandet (Ziemia Północno-Wschodnia). Jego grubość sięga nawet do 560 metrów i ma 200 km obwodu. Zajmujący powierzchnię 7800 km2. Kopuła lodowa osiąga wysokość 783 metrów nad poziomem morza.
Ze względu na swoje położenie należy do najbardziej niedostępnych lodowców Svalbardu.

Majestatyczny, bezkresny lodowiec

Lodowiec Autfonna od lat magnetyzuje wszystkich, którzy fascynują się arktycznym światem. Ze względu na swój rozmiar, spektakularne i wysokie czoło, olbrzymie ilości lodu należy do najbardziej pożądanych do odwiedzenia miejsc dla arktycznych odkrywców.
Jest przy tym bardzo trudno dostępny, gdyż drogi do niego strzegą od północy przemieszczające się pola lodowe, a od zachodu trudna w żegludze cieśnina Hinlopenstretet. Nawet będą w rejonie lodowca podejście pod jego czoło stanowi nie lada wyzwanie. Odcina się on bowiem pasem gór i paków lodowych.
Na tych, którym jednak uda się pokonać wszystkie przeszkody czeka wspaniała nagroda w postaci przepięknych widoków.

Lodowiec zachwyca swoim rozmiarem. To niekończona się ściana lodu, której wysokość przekracza 100 m. Kiedy podpływa się blisko rośnie w oczach i zaczyna górować nad wszystkim. Pełen pęknięć, nawisów, bloków lodu z których miejscami spływają wodospady utworzone przez topniejący lód – wszystko to wygląda nieprawdopodobnie.
Wokół pływają największe na Svalbardzie góry lodowe, świeżo oderwane od czoła lodowca. Przybierają kształty domów, kolumn, jaskiń, mostów, wszystkiego co tylko natura potrafi wytworzyć, gdy ścierają się z sobą żywioły lód i woda. Często można spotkać tu wylegujące się na krach foki lub pływające białe wieloryby.
Dla nas Austfonna należy do najciekawszych miejsc na Svalbardzie. W trakcie każdej z organizowanych przez nas ekspedycji staję się głównym celem podróży.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.