Adolfbukta

Jaskinie lodowe

PODSTAWOWE INFORMACJE

Adolfbukta to zatoka znajdująca się w środkowej części Billefjorden, będącej odnogą Isfjorden, w centralnej części Spitsbergenu. Schodzi do niej lodowiec Nordenskiöldbreen o długości 25 km i szerokości 11 km. Spore wrażenie robi czoło lodowca z formacjami lodowymi przypominającymi wydrążone jaskinie.

Na południu zatoki znajduje się ciekawa pozostałość osady Brucebyen, stanowiąca dziedzictwo kulturowe Svalbardu i będąca w całości pod ochroną.

Zdradzimy od razu swój sekret, bardzo często spotykamy tu niedźwiedzie polarne. Wiemy gdzie.

Koncern Szkocko-Spitsbergeński

Historia Brucebyen powiązana jest z działalnością szkockiego oceanografa i naukowca Williama Bruce’a oraz założonego przez niego w 1909 r. Koncernu Szkocko-Spitsbergeńskiego (SSS) w celu eksploatacji minerałów na Spitsbergenie. Jego działalność objęła duże rejony Svalbardu, szczególnie okolice Billefjorden oraz Tempelfjorden, jak również Prins Karls Forland na wschodzie.

Sama osada powstała w 1919 r. i początkowo nosiła nazwę Camp Bruce. Docelowo miał być tu wydobywany węgiel na dużą skalę.

Brucebyen jest najlepiej zachowaną tego typu osadą należącą do Koncernu. Znajdują się tu cztery budynki mieszkalne, z których jeden używany jest obecnie przez Gubernatora Svalbardu. Jeden z nich spłonął w 2010 r., ale został odbudowany dwa lata później. Między domami można napotkać porzucony sprzęt górniczy i przemysłowy, nierzadko niewiadomego przeznaczenia. W pobliżu znajdują się również pozostałości kolejki wąskotorowej.