Å

Koniec na początku

PODSTAWOWE INFORMACJE

Å jest małą, rybacką osadą, utrzymującą się głównie z rybołówstwa i sztokfiszu. Położona na wyspie Moskenesøya, stanowi początek szosy E 10, która łącząc Lofoty prowadzi aż do Zatoki Botnickiej. Choć jest to niewielka wioska, znajduje się tutaj kilka muzeów poświęconych połowom i przetwórstwie dorsza.

Widokiem charakterystycznym dla Å są rozstawione w różnych miejscach żerdzie, na których co roku w sezonie suszone są dorsze. Smak i zapach tego norweskiego specjału to coś, po co warto zajrzeć do Å.

Rybacka osada, suszone dorsze

Nazwa miejscowości jest niezwykle trafna, ponieważ Å to ostatnia litera norweskiego alfabetu. Wioska Å wyznacza koniec linii szczytów tworzących „ścianę Lofotów” czyli Lofotenveggen, a warto do niej dotrzeć chociażby po to, aby zajrzeć do Fiskevaersmuseum. Muzeum Wsi Rybackiej urządzono w XIX stodole. Kawiarnia naprzeciwko zaprasza na chwilę odpoczynku przy domowym cieście.

Nazwa Å oznacza strumyk, rzeczkę lub potok. W tej niewielkiej, uroczej osadzie znajdziemy również muzeum sztokfisza, które pokazuje to, co ma tu miejsce co roku czyli masowe łowienie dorszy, a następnie suszenie ich na różne sposoby.

Spacerując w rejonach miejscowości można dostrzec wiele miejsc w których suszone są dorsze w całości lub ich głowy. W połączeniu z latającymi nad tym licznymi ptakami widok jest jak z Hitchcock’a i może na długo pozbawić przyjemności w kosztowaniu osławionych sztokfiszów. Całe szczęście przepiękne góry wynagradzają ewentualne nieprzyjemne widoki.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.