• Polski
 • Deutsch
 • English

Warsztaty fotograficzne Spitsbergen – Wyprawa 11-dniowa

Zatrzymać piękno Północy

Namaluj Arktykę obiektywem

Opis i program
Termin i cena
Załoga i jacht
Galeria
Zapisz się
Informacje ogólne
Stopień trudności: łatwy - średni, turystyczny.

Serdecznie zapraszamy na foto-wyprawę w najdalszym zakątku Północy – Spitsbergenie.

Dlaczego właśnie tam? Najpiękniejsze połączenie surowej natury pełnej lodu, gór i morza wraz z dzikimi, stale obecnymi zwierzętami (niedźwiedzie polarne, wieloryby, morsy, foki, renifery, ptaki) to doskonały plan zdjęciowy. Jeśli dodamy do tego dzień polarny, który zaoferuje całodobowe światło – czegóż chcieć więcej? Być może tylko kogoś, kto podpowie nam jak zrobić wspaniałe zdjęcia oraz jak wydobyć z nich to co najważniejsze.

Warsztaty prowadzić będzie Artur Katulski, zafascynowany Północą fotografik, który łączy pracę zawodową grafika z pasjami podróżowania z aparatem. Pracując w dziale kreatywnym międzynarodowej korporacji, każdego dnia dociera ze swoimi projektami do milionów odbiorców. W trakcie wyprawy będzie jednak indywidualnie zajmował się każdym z uczestników. Pomoże w fachowym przygotowaniu się do wyjazdu, a przez 10 dni będzie doskonalił warsztat kursantów, zarówno w robieniu zdjęć, jak i w ich obróbce.

___HOMEPAGE_ARTUR

Każdego dnia inny plan zdjęciowy: lodowce, zwierzęta, góry, opuszczone miasteczka – wszystko to jednak połączone surowym pięknem Arktyki.

Dzięki naszej wielokrotnej obecności na Spitsbergenie wiemy doskonale jakie miejsca będą najbardziej odpowiednie do realizacji celów foto-wyprawy. Znajdziemy się w nich w odpowiednim czasie, a rolą uczestników będzie jak najszybciej przyzwyczaić się do piękna wokół i zacząć malować świat obiektywami swoich aparatów.

Kto może wziąć udział?

W naszych warsztatach może wziąć udział każdy dla kogo taka forma podróżowania jest odpowiednia. Każdy kto jest zafascynowany surowością północnego świata i pragnie zachować go w swoich pięknych fotografiach.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla amatorów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności, jak i osób profesjonalnie zajmujących się fotografią krajobrazu / natury, które potrzebują znaleźć się w pięknych, niedostępnych dla siebie miejscach. Liczymy na liczne dyskusje, pytania, sugestie.

Wszystkich musi jednak połączyć wspaniała, twórcza atmosfera wyjazdu oraz svalbardzkiego, pięknego miejsca, a my z doświadczenia wiemy, że wspólne pasję bardzo łączą ludzi.

route image

Dzień 1: Zaokrętowanie i zwiedzanie Longyearbyen

Longyearbyen to miasto górnicze, turystyczne i naukowe, centrum administracyjne Svalbardu. Znajduje się w zatoce Isfjorden w zachodniej części Spitsbergenu. Chętni odwiedzą ciekawe Muzeum Svalbardu lub Nord Pole Expedition oraz pozostałości po urządzeniach kopalnianych. Już tutaj, pomiędzy pięknymi domkami można natknąć się na stada reniferów. Dzień kończymy w jednym z kilku klimatycznych pubów, rozkoszując się specjałami najbardziej północnego browaru na świecie.

Dzień 2: Longyearbyen – AdolfbuktaPyramiden

Ruszamy koło południa, sześciogodzinna trasa wiedzie malowniczymi fiordami, a „wieczorem” jesteśmy w Adolfbukta, gdzie spędzamy pierwsze godziny przy lodowcu Nordenskioldbreen, a następnie udajemy się na nocleg w Pyramiden.

Adolfbukta to zatoka znajdująca się w środkowej części Billefjorden, będącej odnogą Isfjorden, w centralnej części Spitsbergenu. Schodzi do niej lodowiec Nordenskiöldbreen o długości 25 km i szerokości 11 km. Spore wrażenie robi czoło lodowca z formacjami lodowymi przypominającymi wydrążone jaskinie. Tu też na skalistych wysepkach często widujemy odpoczywające niedźwiedzie polarne.

Na południu zatoki znajduje się ciekawa pozostałość osady Brucebyen, stanowiąca dziedzictwo kulturowe Svalbardu i będąca w całości pod ochroną.

WARSZTAT 1

Dlaczego warto robić zdjęcia w formacie RAW? Różnice miedzy formatem RAW a JPG. Na czym polega właściwa selekcja zdjęć, jak wybierać te najciekawsze. Import i eksport zdjęć – zarządzanie bazami zdjęć. Co to jest DNG? Wstęp do programu Adobe Lightroom.

Dzień 3: Pyramiden

Cały dzień spędzamy w Pyramiden. Kawałek postsowieckiego, surrealistycznego świata. Pyramiden to była osada górnicza, która swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się w pobliżu górze w kształcie piramidy. Można zwiedzić tu pozostałości osady pełne radzieckich symboli, skosztować w barze rosyjskich specjałów, a po trekkingu wzdłuż kopalnianych urządzeń wspiąć się na szczyt, gdzie można podziwiać wspaniałe panoramy okolicy.

WARSZTAT 2

W programie Adobe Lightroom omówimy wszystkie elementy edycyjne. Poznamy podstawowe funkcje korekcji zdjęcia.

Dzień 4: Pyramiden – PoolepyntenNy-Ålesund

Wykorzystując dzień polarny ruszamy jak najszybciej dalej. Pośród pięknych gór płyniemy wzdłuż Isfjorden cały czas poszukując wielorybów. Na tej trasie spotykamy je bardzo często, zarówno widoczne z daleka przez wyrzucane pióropusze wody finwale, jak i zawsze ciekawe bieługi, które często podpływają pod jacht. Jeśli będziemy mieć szczęście – być może uda nam się zbliżyć do płetwala błękitnego.

Po opuszczeniu Isfjorden kierujemy się na północ, góry stają się bardziej strzeliste i otoczone licznymi lodowcami. Zbliżamy się do Poolepynten.

Poolepynten – tu znajduje się kolonia morsów. Lądujemy na brzegu i podchodzimy do niej blisko. Wylegujące się na plaży morsy pozwolą nam zbliżyć się na dystans umożliwiający obserwowanie ich z najmniejszymi detalami i wykonanie wspaniałych zdjęć i filmów. Uczymy się robić zdjęcia żywym zwierzętom.

Dzień 5: Ny-Ålesund

Jesteśmy w Ny-Ålesund koło południa i zostajemy do rana. Kolejny dzień fotografowania pod okiem mentora.

Ny-Ålesund to urokliwa osada na krańcu świata. Północny kraniec cywilizacji. W Ny-Ålesund odpoczywamy oraz zwiedzamy go przez kilka godzin. Tu wszystko jest najbardziej północne: poczta z której można wysłać kartkę, kawiarenka, sklep z pamiątkami, pomnik Amundsena.

WARSZTAT 3

Każdy uczestnik wybiera kilka zdjęć zrobionych podczas foto-wyprawy. Po kolei na przykładach wybranych zdjęć poznajemy zagadnienia balansu bieli i właściwej ekspozycji zdjęcia, zarządzania kolorem, wyostrzania i odszumiania zdjęć.

Dzień 6: Ny-London – Kongsfjorden (lodowiec Kronbreen)

Cały dzień przeznaczamy na eksplorację Kongsfjorden, 2-4 godziny spędzamy w Ny-London i kilka godzin w rejonie lodowca Kronbreen.

Ny-London, lub inaczej Camp Mansfield, leżący przy niewielkiej plaży Peirsonhamna znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Ny-Alesund. Są to pozostałości osady i kopalni marmuru z początku XX wieku, stanowiące dziedzictwo narodowe Svalbardu. Jest to jedno z najlepiej zachowanych tego typu miejsc na Spitsbergenie. W Ny-London można podziwiać urządzenia techniczne sprzed I wojny światowej, takie jak maszyny parowe, podnośniki, wózki, oraz dwa husy, czyli domki osadników, obecnie używane przez naukowców. Okazów tych nie wolno dotykać, przemieszczać, czy niszczyć. Tu uczymy się robić zdjęcia martwej natury oraz przedmiotów z ich detalami.

Następnie płyniemy w głąb fiordu i zbliżamy się do czoła lodowca. Przekonujemy się naocznie jak potężne potrafi być jego czoło, zbliżamy się do gór lodowych oraz do pływającego po wodzie w każdej postaci lodu. Skosztujemy również jego smaku w szklaneczce wypełnionej szlachetnym trunkiem.

WARSZTAT 4

Na przykładzie wybranych zdjęć uczymy się czym jest korekcja obiektywu i perspektywy w programie Adobe Lightroom oraz jak robić zdjęcia by „nie uciekał” nam horyzont.

Dzień 7: Magdalenefjorden

Magdalenefjorden – stacja wielorybnicza, cmentarzysko i ptaki. To jeden z najpiękniejszych fiordów Svalbardu. Należy do tych odległych, dzikich miejsc zapadających w pamięć dzięki spektakularnym krajobrazom. Do morza schodzą tu cztery lodowce, a góry są zawsze przykryte śniegiem. W okolicy można spotkać niedźwiedzie polarne, morsy i wieloryby.

Po desancie na ląd, krótkim trekkingiem wśród svalbardzkich łąk i plaż udajemy się do czoła lodowca Gullybreen, gdzie próbujemy sfotografować odrywające się od czoła lodowca olbrzymie bloki lodowe, spadające do morza i tworzące duże fontanny wody. Na ten proces „cielenia” oczekują w powietrzu liczne ptaki, a w wodzie czają się białe wieloryby.

Dzień 8-10: Barentsburg – Ymerbukta – Longyearbyen

Barentsburg – czynna osada górnicza. To miejsce jest jedyną zamieszkałą na stałe rosyjską osadą górniczą na Spitsbergenie. Wita nas arktyczna kraina z błękitną wodą i biało-niebieskimi lodowcami w otoczeniu wysokich gór. W tym miejscu kosztujemy przysmaków rosyjskiej kuchni w restauracji Czerwony Niedźwiedź. W słowiańskim stylu świętujemy nasz powrót z Północy.

Ymerbukta to bardzo urokliwa zatoczka, która zakończona jest kolejnym pięknym lodowcem Esmarkbreen. Tu żegnamy się z krainą lodów, ostatnie zdjęcia, pejzaże, piękno.

WARSZTAT 5

Tworzymy własne presety (tj. szablony obróbki zdjęć). Uczymy się jak szybko obrabiać zdjęcia zrobione w tych samych warunkach i ekspozycji. Eksportujemy zdjęcia do JPG, PSD. Przygotowujemy zdjęcia do retuszu właściwego. Współpraca Adobe Lightroom z Adobe Photoshop.

WARSZTAT 6
Uczymy się, jak przygotować zdjęcia do druku, do portali społecznościowych, na autorską stronę WWW.

Dzień 11: Longyearbyen

Każda podróż musi się skończyć. Ten finalny dzień to właśnie czas ostatnich spacerów po Longyearbyen, pożegnań i powrotów do domu.

 

Dodatkowe informacje:

Po zakończeniu wyprawy, przygotowany zostanie specjalnie opracowany foto-album z wyprawy. Wszystkie zdjęcia uczestników, nad którymi pracowaliśmy podczas warsztatów, zostaną wydrukowane i oprawione w pamiątkowy album. Wysyłka – max 2-3 tygodnie po wyprawie.

Fotografujemy w grupie ok. 10 osób. Pytania dotyczące kadrowania, ustawień aparatu, obiektywu omawiamy wspólnie. Odpowiadamy na pytania każdego uczestnika.

 

Sprzęt jaki powinni posiadać uczestnicy:

 • Aparat fotograficzny
 • Zestaw obiektywów (jeśli jest możliwość)
  – szerokokątne: 14-24, 15-30 lub inny z podobnym zakresem ogniskowych
  – teleobiektyw: 70-200, 70-300, 150-600 lub inny z podobnym zakresem
 • Zestaw filtrów szarych pełnych i połówkowych do obiektywów (odpowiednie pod posiadane średnice obiektywów, np. 72, 77, 82mm, lub kwadratowe z holderem do posiadanego obiektywu
 • 2-3 dodatkowe baterie do aparatu. Oryginały lub tańsze zamienniki – wszystkie naładowane + ładowarka
 • Statyw, wężyk spustowy lub zainstalowana aplikacja do komunikacji aparat > telefon komórkowy

Jeśli jest możliwość to zabieramy osłonę przeciwdeszczową na aparat i obiektyw, choć deszcz na Spitsbergenie w tym okresie jest rzadkością.

Główne atrakcje

Termin i cena

 

Świadczenia zawarte w cenie:

 • wyprawa i noclegi w 2-3 os. kabinie
 • rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • kurs fotograficzny prowadzony przez Artura Katulskiego
 • opieka doświadczonego kapitana
 • opłaty związane z formalnościami i zgodami Gubernatora Spitsbergenu
 • ubezpieczenie jachtu oraz ratownictwa morskiego
 • wypożyczenie broni
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu
 • wszechstronny materiał informacyjny przygotowujący do wyprawy
 • powyprawowy album fotograficzny

Cena nie obejmuje:

 • przelotów do i z Longyearbyen (średni koszt z Oslo w obie strony to około 600-1000 PLN)
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • kasy jachtowej (koszty jedzenia, opłat portowych, paliwa) w wysokości 300 EUR
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy: 

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w Longyearbyen w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wyprawy

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji,
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy

Główne atrakcje

Załoga i jacht
Załoga:

Artur Katulski

Maluje Północ obiektywem aparatu

Wyprawowy jacht OCEAN B
Bezpieczeństwo i komfort
Do prowadzenia bezpiecznych wypraw w Arktyce konieczny jest odpowiedni jacht. Nasze jachty spełniają wszystkie wymagania. Stalowe, masywne kadłuby, wszelkie systemy bezpieczeństwa oraz systemy łączności oraz bogate wyposażenie w urządzenia elektroniczne. Ponieważ są to duże jednostki udało nam się zachować także komfortowy charakter. Każdy z uczestników ma swoje miejsce, a części wspólne są przestronne i pozwalają funkcjonować całej ekipie w bardzo dobrych warunkach. Posiadamy systemy ogrzewania, co na arktycznych wodach nie jest bez znaczenia.

Podstawowe dane:

 • nazwa jachtu: Ocean B
 • znak wywoławczy : DDJO
 • MMSI: 211336220
 • port macierzysty: Oldenburg
 • rejestr: 1633 Brake
 • rejon żeglugi: oceaniczna, bez ograniczeń
 • rodzaj kadłuba : stalowy
 • rodzaj jednostki: jacht żaglowy (slup) z napędem motorowym
 • długość: 20.55 m
 • szerokość : 5.0 m
 • wyporność : 35 t
 • zbiornik paliwa : 1700 l
 • zbiornik wody: 1800 l
 • generator prądotwórczy: 10 kW
 • dodatkowe źródła energii: elektrownia wiatrowa, panele słoneczne
 • autopilot
 • pełna elektronika jachtowa

Bezpieczeństwo

 • 20-osobowa tratwa ratunkowa
 • kamizelki pneumatyczne 290 N – 12 sztuk
 • kombinezony wypornościowe
 • EPIRB
 • telefon satelitarny Iridium 9575 Extreme
 • AIS
 • radio UKF
 • radar
 • dodatkowy ploter

Komfort

 • 6 kabin 2-3 osobowych
 • 18 koi
 • duża w pełni wyposażona kuchnia
 • kuchenka gazowa
 • 2 piekarniki
 • 1 lodówka
 • 5 zamrażarek
 • ekspres do kawy
 • duża mesa
 • zabudowana obszerna sterówka
 • 4 łazienki
 • 4 prysznice
 • toalety elektryczne
 • system ogrzewania: kocioł centralnego ogrzewania

Wyposażenie

 • sonar
 • ponton 8 os. z silnikiem
 • grill
 • sprzęt wędkarski

Główne atrakcje

Zapisz się na wyprawę:
Podaj dane, na podstawie których przygotujemy umowę:
[contact-form-7 404 "Not Found"]