• Polski
  • Deutsch
  • English

Vega

Sześć tysięcy szkierowych wysp

Archipelag na liście UNESCO

Podstawowe informacje

O Vega

Wyspa Vega jest największą wyspą archipelagu o tej samej nazwie, który znajduje się w południowej części okręgu Nordland. Archipelag tworzy grupa 6000 wysp. Jest to szczególne miejsce, gdyż w 2004 r. wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznając je za jedne z najmniej zepsutych przez cywilizację miejsc na świecie. Natura współgra tu z tradycyjną gospodarką, rolnictwem i rybołówstwem.

Więcej informacji

Ptactwo i kaczy puch

Archipelag głównie tworzą szkiery oraz skaliste i górzyste wysepki z mokradłami. Przez wyspy prowadzi nadmorski szlak, umożliwiający zwiedzanie najciekawszych miejsc pieszo, lub rowerem. W okolicy znajduje się kilka muzeów, m.in. tzw. Dom Edredonów, muzeum w Gladstad z ekspozycją życia mieszkańców archipelagu z epoki kamienia. Znajduje się tu również drewniany kościół z 1864 roku.

Rejon archipelagu to raj dla ornitologów, odnotowano na nim obecność 222 gatunków ptaków. Są tu kaczki, bernikle oraz największa na świecie kolonia kormoranów. Wiąże się z tym fakt, że od IX wieku Vega może poszczycić się nietypowym przemysłem - pozyskiwaniem puchu z dzikich gęsi i kaczek edredonów, które mają tu miejsce lęgowe. Mieszkańcy budują nawet dla nich specjalne schronienia na gniazda. Puch edredonów jest najcieplejszy i najbardziej miękki. Jego cena po starannym, ręcznym czyszczeniu sięga nawet kilku tysięcy euro za kilogram.