• Polski
  • Deutsch
  • English

Trondheim

DAWNA STOLICA

Wielkie miasto z kameralną atmosferą

Podstawowe informacje

O Trondheim

Trondheim to trzecie miasto pod względem wielkości w Norwegii. Znane jest jako miasto o wielu obliczach: miasto studentów, technologii, kultury, kolarstwa i jedzenia. Jednocześnie Trondheim nie zatraca czaru minionych lat. Serce starówki leży na skrawku ziemi zewsząd otoczonym wodą – rzeką Nidelvą oraz Tronheimsfjorden, a z lądem stałym łączy go jedynie wąski przesmyk na zachodzie oraz kilka mostów i kładek.

 

Więcej informacji

Kulinarne miasto Norwegii

Tysiąc lat temu Trondheim, wówczas noszące nazwę Nidaros, było stolicą Norwegii. Dzisiaj duch dawnych dni błąka się jeszcze w starym porcie, na nabrzeżach i w wąskich uliczkach obrzeżonych drewnianymi domami. Mimo, że pomalowane kolorowo magazyny nie są zbyt wiekowe (pochodzą z XVIII w.), przypominają architekturę średniowieczną. Spacerując wśród nich, łatwo można sobie wyobrazić atmosferę panującą niegdyś w tym ruchliwym porcie.

Ważnym elementem miasta jest katedra Nidaros, od prawie 1000 lat jest popularnym miejscem pielgrzymek. Do czasu reformacji katedra była siedzibą arcybiskupa i miejscem koronacji norweskich monarchów. Ogromna przesklepiona nawa reprezentuje styl gotycki, a na szczególną uwagę zasługują wnętrza, wykończone zielonkawoszarym steatytem.

Trondheim nie jest rozległe, łatwo się po nim poruszać pieszo, a wszystko skupia się w centrum. Kameralna atmosfera, która tutaj panuje jest idealna dla cyklistów, do miasta prowadzą wspaniałe szlaki rowerowe. W środku miasta, szczególnie wokół centrum także znajdziemy drogi dla rowerów, a w dzielnicy Bakklandet ulokowano pierwszą na świecie windę rowerową, z której korzystają zarówno mieszkańcy miasta, jak i odwiedzający je turyści.

Organizowane w mieście każdego roku festiwale związane z jedzeniem i piciem, hala targowa, najpopularniejszy w całej Norwegii jarmark rolniczy, kilka lokalnych browarów i wiele wspaniałych restauracji sprawiają, że Trondheim w pełni zasługuje na nadane mu miano „kulinarnego miasta Norwegii”.