• Polski
  • Deutsch
  • English

Torghatten

Stary kapelusz

Góra z legendą w tle

Podstawowe informacje

O Torghatten

Torghatten to góra mieszcząca się na wyspie Torget, w gminie Brønnøy. Oddalona jest około 15 kilometrów od urokliwego miasteczka Brønnøysund. Cechą charakterystyczną Torghatten jest to, że w jej środku znajduje się olbrzymia dziura. Jej powstanie wiąże się z ciekawą legendą o zawiedzionym w miłości trollu.
W języku norweskim słowo „hatten” oznacza kapelusz. Żeglując do niej od strony południowej już z daleka można dostrzec wielkie podobieństwo do wspomnianego kapelusza.

Więcej informacji

Miłość, dziewica i troll

Legenda głosi, że dziura w skale powstała za sprawą pewnego nieszczęśliwie zakochanego trolla o imieniu Hestemannen, który rzucił się w pogoń za swoją ukochaną, dziewicą o imieniu Lekamøya i jej siedmioma siostrami. Zmęczone siostry skryły się na wyspie Alsta koło Sandnessjøen, a Lekamøya uciekała dalej. Hestemannen rozzłoszczony, że nie może dogonić dziewczyny, strzelił do niej z łuku. Wprawdzie w ostatniej chwili król góry Somnafjellet, ojciec dziewczyn, zbudzony ze snu, wyrzucił w powietrze kapelusz, przechwytując strzałę, ale w tym momencie niespodziewanie wzeszło słońce i wszyscy zamienili się w skały. Jak to trolle.

Skamieniała Lekamøya stoi na oddalonej o 40 km na południe wyspie Leka, jej siostry na wyspie Alsta zmieniły się w masyw górski De Syv Sostre (Siedem Sióstr), a w górze Torghatten o kształcie kapelusza, do dziś widać otwór po strzale.

Naukowe postanie skały jest jednak bardziej prozaiczne. Dziwne kształty skał to działanie mrozu, wiatru i morza, które rzeźbiły krajobraz pod koniec epoki lodowcowej. Do Torghatten prowadzi wąska dróżka, skąd w ciągu 30 minut wyżłobionym tunelem można wspiąć się do wspomnianego otworu. Sam tunel ma 160 m długości, 20 m szerokości i 35 m wysokości. Po wspięciu się na Torghatten można również przejść przez ogromny otwór. Trzeba przyznać, że widoki z tamtej perspektywy są niesamowite.

Warto również wspomnieć, że okolice Brønnøysund to najbardziej urodzajne i największe gospodarstwa w Norwegii Północnej.