• Polski
  • Deutsch
  • English

Svolvær

U stóp koziego szczytu

Stolica Lofotów

Podstawowe informacje

O Svolvær

Svolvær to niewielkie miasto w okręgu Nordland,  nazywane „stolicą Lofotów”. Jest przepięknie położone na wyspie Austvågøya – od południa otacza ją Vestfjorden i morze, a od północy wysokie góry z charakterystycznym szczytem Svolværgeita z dwoma „kozimi” rogami.

Pierwsze wzmianki o miejscu pochodzą z XVI w., a sama nazwa prawdopodobnie pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza chłodną wioskę rybacką. Pobliska wioska Vågar była pierwszą znaną osadą w północnej Norwegii, datowaną na ok. 800 r. p.n.e.

Więcej informacji

Miasto turystyki, sztuki i przemysłu

Mimo, iż Svolvær mieści się na obszarze 2,5 km² i ma niecałe 5 tys. mieszkańców, w pełni zasłużyło na miano stolicy Lofotów. Możemy tu znaleźć supermarkety, kino, hotele, dobre restauracje, centrum kultury, galerie sztuki i przestronną marinę. W pobliżu znajduje się nawet wyciąg narciarski. Co roku miejscowość odwiedza ponad 200 tys. turystów.

W miejscowości warto zwiedzić niezwykłe muzeum wojenne Lofoten Krigsminnemuseum z unikatowymi eksponatami z II wojny światowej. Można także wstąpić do Nordnorsk Kunstnersenter, prezentującego sztukę współczesną. Co roku we wrześniu wspomniane centrum organizuje miesięczny festiwal sztuki, za każdym razem starając się, by miejsce było inne i niespotykane, np. wybierając bunkier wojenny czy konstrukcje do suszenia dorszy. Ciekawym obiektem jest również Magic Ice - rodzaj galerii sztuki, prezentującej eksponaty wykute w lodzie.

Turystów przyciąga na pewno charakterystyczny 150-metrowy granitowy szczyt Svolværgeita. Trasa na szczyt nie jest trudna, ale bardzo stroma i wymagane są liny oraz standardowe wyposażenie do wspinaczki. Szczyt zwieńczony jest dwoma "kozimi" rogami, oddalonymi od siebie o 1,5 m. Niektórzy za punkt honoru obierają sobie przeskoczenie z jednego rogu na drugi, relacjonując później, że podczas skoku zobaczyć można przykościelny cmentarz.

Od początku Svolvær było typowo rybackim miasteczkiem i do dziś utrzymało taki charakter. Oprócz rybołówstwa na skalę przemysłową, co roku w marcu odbywają się tu światowe zawody w połowie dorsza, w których bierze udział aż 600 uczestników z 8 krajów.

W miejscowości rozwija się również przemysł. Ma tu swą siedzibę Secora - państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się transportem wodnym i związaną z nim infrastrukturą - portami, drogami wodnymi itp. Znajduje się tu również Lofotkraft - spółka energetyczna obsługująca 10 elektrowni i całą sieć energetyczną na Lofotach.