• Polski
  • Deutsch
  • English

Svartisen

Drugi największy lodowiec Norwegii

Błękitny lodowiec

Podstawowe informacje

O Svartisen

Svartisen to drugi, zaraz po Jostedalsbreen, największy lodowiec w Norwegii. Maksymalna grubość jego lodu osiąga 450 m, Jostedalsbreen zajmuje powierzchnię 370 km². Południową część lodowca przecina koło podbiegunowe.

Nazwa Svartisen pochodzi od staronordyckiego słowa „svartis”, które opisuje jego głęboki, ciemnoniebieski kolor, kontrastujący z białym tłem. Gigantyczna ściana lodowca i odgłos przesuwającego się lodu budzą ogromny respekt. Bliskość jezior i wodospadów potęgują piękno tego miejsca.

Więcej informacji

Podejść do Austerdalsisen i Engabreen

Lodowiec leży w okręgach Meløy, Rødøy i Rana, w utworzonym w 1989 r. Parku Krajobrazowym Statfjellet-Svartisen, ciągnącym się na terenie 2105 km² wzdłuż koła podbiegunowego od fiordów prawie do granicy szwedzkiej. Cały park jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo. Możemy tu spotkać strome zbocza gór, łagodne doliny, gęste lasy, nagie szczyty oraz wiecznie leżący śnieg.

Svartisen jest naturalnie podzielony na część wschodnią i zachodnią przez dolinę Vesterdalen. Szczyt lodowca to Snøtinden o wysokości 1594 m n.p.m. Cały lodowiec ma 60 jęzorów lodowcowych, z czego dwa można zwiedzać w Helgelandzie - Austerdalsisen na południowym wschodzie i Engabreen na północnym zachodzie.

Austerdalsisen położony jest od strony lądu, 32 km na północ od miejscowości Mo i Rana. Jadąc przez Rossvoll po drodze znajduje się najpopularniejsza jaskinia Norwegii - Gronligrotte. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest ogromny granitowy głaz, przyniesiony przez wody lodowcowe z odległości kilku kilometrów. Następnie droga prowadzi dookoła jeziora Svartisvatnet. Ciekawostką jest fakt, że woda z topniejącego lodowca przepływa podziemnym tunelem o długości około dwóch kilometrów i wypływa tu z pionowej skały do wyżłobionego koryta, a nim właśnie do wspomnianego jeziora. Stąd już tylko 3-kilometrowy szlak obok nagich skał i wodospadów do najniżej położonego jęzora lodowcowego w kontynentalnej Europie, na wysokości jedynie 20 m n.p.m. Po drodze, co kilkadziesiąt metrów ukazują się znaki z datami, wskazujące dokąd kiedyś sięgał lodowiec, co uświadamia nam szybkość kurczenia się pokrywy lodowcowej na ziemi.

Do Engebreen łatwiej dostać się drogą morską, od strony fiordu, ale trzeba nastawić się na 5-godzinny trekking. Ścieżka prowadzi obok jeziora o tej samej nazwie co w przypadku podejścia do Austerdalsisen - Svartisvatnet. Stąd 3-kilometrowa droga prowadzi obok kaskad wodospadów i niesamowitych skał. Męcząca pod koniec wspinaczka pod samo czoło lodowca owocuje wspaniałym widokiem lodowca mieniącego się odcieniami bieli i błękitu. Nagrodą niech będzie orzeźwiająca kąpiel w wodospadzie.