• Polski
  • Deutsch
  • English

Stavanger

MIASTO NA WYSOKOŚCIACH

Kręte uliczki i drewniane domy

Podstawowe informacje

O Stavanger

Zapierające dech w piersi krajobrazy fiordów, gór i ciągnące się wzdłuż wybrzeża piaszczyste plaże, to właśnie jest Stavanger. Region Stavanger słynie z licznych atrakcji krajobrazowych. Lysefjord, plaża Sola oraz znane na całym świecie Preikestolen to tylko niektóre z nich. „Skalna Półka” wznosi się na wysokośc 604 metry nad poziomem morza i jest najczęściej odwiedzaną atrakcją w okręgu Rogaland.

 

Więcej informacji

Zapach sardynek

Mniej więcej w latach 70. XIX wieku rybacy zwrócili uwagę na małego śledzia zwanego brislingiem. W Stavanger konserwowano go oraz puszkowano i oto zasłynął w świecie jako "norweskie sardynki". W mieście w pewnym okresie pracowało równocześnie 70 wytwórni konserw, a w przemyśle rybnym zatrudnionych było prawie trzy czwarte mieszkańców. W I połowie XX wieku nad miastem unosiła się wszechobecna rybna, oleista woń. Dziś mieszkańców Stavanger nazywa się popularnie Iddis - nazwa wywodzi się od etykiety na puszce sardynek.

Stavanger jest siedzibą wielu instytucji szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Co roku w Stavanger organizowany jest festiwal Gladmat - największy skandynawski festiwal żywności. Zwykle odbywa się on pod koniec lipca i jest dużym wydarzeniem w całym regionie, które przyciąga około 250 tys. odwiedzających każdego roku.

Większość atrakcji turystycznych znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta Stavanger. Spacerując, warto zwrócić szczególną uwagę na muzea, np. Norweskie Muzeum Ropy Naftowej, Muzeum Sztuk Pięknych i Norweskie Muzeum Konserw. W okolicy starego miasta znajduje się najlepiej zachowany w Europie kompleks drewnianych zabudowań składający się z ponad 170 białych, drewnianych domów.