• Polski
  • Deutsch
  • English

Sandnessjøen

Miasto wśród szkierowych wysp i gór

Centrum Helgelandu

Podstawowe informacje

O Sandnessjøen

Od 1788 r. Sandnessjøen jest miastem i centrum administracyjnym gminy Alstahaug. Położone jest na wyspie Alsta, w okręgu Nordland.

Miejscowość ma wspaniałą lokalizację, leży pomiędzy górami i innymi szkierowymi wyspami. Od wschodu otacza je charakterystyczny łańcuch górski Siedem Sióstr, którego szczyty sięgają ponad 1000 m n.p.m., a które  legenda łączy z Torghatten. Od zachodu na pobliskiej wyspie Dønna góruje Dønnamannen, szczyt sięgający 858 m n.p.m., przypominający profil leżącego mężczyzny, zupełnie jak polski Giewont.

Okolice Sandnessjøen to również miejsce częstego występowania łosi.

Więcej informacji

Strategiczne położenie

Dzięki swemu strategicznemu położeniu w Sandnessjøen rozwinął się przemysł, rybołówstwo, rolnictwo, handel i turystyka. Miasto może poszczycić się własnym portem morskim założonym w 1911 r., długim molo, lotniskiem, wieloma kawiarniami i restauracjami. Na północ prowadzi stąd droga Fv17, przechodząc przez nowoczesny most Helgeland. Od 1992 r. prężnie działa tu chór Helgeland Kammerkor, a w 2009 r. otwarto Centrum Kultury Wikingów.

30 km na południe od Sandnessjøen, w historycznej miejscowości Alstahaug, możemy podziwiać romański kościół z XII wieku, zbudowany z lokalnego steatytu. Jest on jednym z siedmiu zachowanych średniowiecznych kościołów w północnej Norwegii. Znajduje się tu również plebania z XVIII wieku oraz muzeum Pettera Dassa, poświęcone temu XVII-wiecznemu pastorowi, poecie oraz badaczowi folkloru i przyrody Helgelandu. Uwagę przyciąga niezwykła bryła budynku, zaprojektowana w 2007 r. przez słynnych architektów pracowni ‘Snøhetta’, tej która zaprojektowała operę w Oslo i nową Bibliotekę Aleksandryjską.