• Polski
  • Deutsch
  • English

Rørvik

Architektura tradycyjna i nowoczesna

Archipelag z wężami morskimi

Podstawowe informacje

O Rørvik

Rørvik to miasto portowe oraz centrum administracyjne gminy Vikna, w okręgu Nord-Trøndelag. Położone jest na wyspie Inner-Vika, rozpoczynającej archipelag składający się z 6000 wysp, ciągnący się na północny zachód wzdłuż wybrzeża Norwegii.

Uwagę przyciąga połączenie tradycyjnej i nowoczesnej architektury. Z jednej strony podziwiamy tu typowe rorbuer – drewniane rybackie domki zbudowane na palach, z drugiej strony kontrastuje z nimi nowoczesna bryła muzeum Norveg.

Więcej informacji

Główny ośrodek życia archipelagu Vikna

Rørvik stanowi autentyczne centrum regionu. Od paru lat zauważa się dużą tu migrację ludności z okolicznych wysp. Prężnie rozwija się rybołówstwo oraz komercyjna hodowla łososia. Co roku w marcu odbywa się tu festiwal dorsza. Miasto oferuje również zatrudnienie w Telenor Mobil, które w Rørvik ma swą siedzibę.

Ponieważ na wyspie panuje nadmorski klimat, w wielu prywatnych ogrodach rosną jabłonie i śliwy. Mimo otoczenia klifów i skał, ziemia jest tu zadziwiająco żyzna, co umożliwiło rozwój rolnictwa.

Miasto oferuje również wiele możliwości dla turystów - znajduje się tu kilka muzeów i hoteli. Dla odwiedzających ciekawym będzie obejrzenie prehistorycznych kurhanów, będących miejscem pochówku zmarłych. Warto także odwiedzić Berggården - historyczny plac targowy z 1878 r., oraz muzeum Norveg - centrum kultury przybrzeżnej, powstałe w 2004 r. Muzeum zaskakuje nowoczesną formą przypominającą żagle, zaprojektowaną przez Gudmundura Jonssona. W środku można zapoznać się z kulturą i historią regionu, sięgającą 10 tysięcy lat. Warto również przejść się po molo, które stanowi ulubione miejsce spacerów mieszkańców.

W okolicy mamy niepowtarzalną szansę spotkać węża morskiego. Co prawda ostatni raz widzieli go tu w 1926 r. dwaj chłopcy, którzy wybrali się na połów makreli po północnej stronie Vikny, przy wyspie Lysøya. Wąż miał mieć 200 m długości i 60 garbów wystających nad powierzchnię wody. Kto wie, może i dziś kryje się gdzieś w okolicznych wodach.