• Polski
  • Deutsch
  • English

Roan

Historyczne osady, gejzery i kocioł erozyjny

Pod skrzydłami rybitw

Podstawowe informacje

O Roan

Roan to małe miasteczko w gminie Roan, w okręgu Sør-Trøndelag, znajdujące się na półwyspie Fosen. Jego nazwa pochodzi od nazwy farmy, gdzie zbudowano pierwszy kościół.  W języku staronordyckim nazwa Roan oznaczała „pal”, nawiązując do znajdującego się w pobliżu szczytu.

Symbolem gminy są trzy srebrne rybitwy na niebieskim tle, co wskazuje na dużą liczbę ptactwa w tej okolicy.

Więcej informacji

Na morzu i na lądzie

Gmina Roan obejmuje część wybrzeża i wyspy na Atlantyku. Większość mieszkańców zasiedla wybrzeże lub dolinę Hofstaddalen, natomiast wyspy są z reguły niezamieszkałe.

Jeśli chodzi o wyspy, warto zwrócić uwagę na niektóre z nich. Brandsøya jest jedną z niewielu zamieszkałych wysp. Ciekawe są również wyspy Almenningen i Varet, gdzie znajdują się ruiny osady Wikingów, tradycyjne domostwa i kopalnia odkrywkowa marmuru, wykorzystanego do budowy kolumn katedry Nidaros w Trondheim. Kolejna wyspa Kaura, przy ujściu Brandsfjorden, szczyci się latarnią morską z 1931 r., zautomatyzowaną w 1959 r. Latarnia ma 22 m wysokości i jest widoczna z 11,1 Nm (ok. 20,6 km). Choć latarnia wpisana jest na listę dziedzictwa kulturowego Norwegii i jest pod pieczą Norweskiej Administracji Wybrzeża (NCA), istnieją plany przekazania części udziałów władzom lokalnym. NCA miałoby wyremontować latarnię z zewnątrz, a lokalne władze od wewnątrz i rozpocząć jej wynajem turystom.

Część lądowa gminy Roan charakteryzuje się pagórkowatym ukształtowaniem terenu, o wzniesieniach sięgających 600 m n.p.m. Szczyty są na ogół niezalesione. Okolicę przecinają trzy fiordy - Brandsfjorden, Bersfjorden oraz Skjorafjorden. Do gminy prowadzą tylko dwie drogi - jedna na południe do miejscowości Å, druga na północ do Osen.

Jeśli chodzi o pobliskie atrakcje, samo miasteczko Roan może poszczycić się kamiennym kościołem z początku XVIII w., znanym jako Katedra Fosen. Półtora kilometra na północny zachód od miasteczka znajduje się Utro - historyczna osada rybacka z XIX wieku, a tuż przy niej w Eian, można zaobserwować morskie gejzery, które przy północno-zachodnim wietrze wyrzucają w górę wodę nawet na 20 m. Na zachód od miasteczka warto dotrzeć do Reppkleiva, by zobaczyć największy granitowy kocioł erozyjny północnej Europy. By do niego dotrzeć trzeba pokonać 136 stopni. Nieco dalej na północ, w rejonie Bessaker dostrzeżemy elektrownię wiatrową, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na całą gminę.