• Polski
  • Deutsch
  • English

Pyramiden

Pod czujnym okiem Lenina

Postsowiecki industrial

Podstawowe informacje

O Pyramiden

Pyramiden to była osada górnicza, która powstała w 1910 r. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się w pobliżu górze w kształcie piramidy. Kiedy w 1927 r. prawa do niej nabył Związek Radziecki, stała się miejscem niespotykanego nigdzie indziej socjalistycznego eksperymentu propagandowo-gospodarczego. Choć w 1988 r. została zamknięta, w ostatnich latach odradza się jako atrakcja turystyczna.

Można zwiedzić tu pozostałości osady pełne radzieckich symboli, skosztować w barze rosyjskich specjałów, a po trekkingu wzdłuż kopalnianych urządzeń wspiąć się na szczyt, gdzie przy rozpalonym grillu można podziwiać wspaniałe panoramy okolicy.

Film nagłowk

Zobacz wideo

więcej informacji

Świat pod czujnym okiem Lenina

Związek Radziecki ze względów propagandowych chciał uczynić z Pyramiden swoją perełkę, najbardziej wysuniętą na północ osadę górniczą. Wziął się za realizację pomysłu z rozmachem budując osadę, która mieściła momentami 1000 osób. Kopalnia, port, bloki mieszkalne, plac defilad, na który przywieziono najlepszą ziemię z Ukrainy. Dzięki temu rośnie tu do dziś unikatowa w tym miejscu trawa. Wybudowano duży basen pływacki, szklarnie, hodowano zwierzęta gospodarskie. W czasach rozkwitu osady, w latach 80. mieszkało w niej ponad 1000 mieszkańców.

Dwuletni pobyt w tym miejscu był nagrodą dla najlepszych górników. Poziom życia był wysoki jak na standardy radzieckie i praca w Pyramiden była traktowana jako awans i przywilej. Miejscowość miała stanowić wizytówkę Związku Radzieckiego na Zachodzie.

Względy finansowe i przemiany związane z rozpadem ZSRR doprowadziły do likwidacji Pyramiden. Przyczyniła się do tego również katastrofa lotnicza z 1996 r., w której zginęło wielu członków rodzin pracowników firmy Arktikugo.

Dziś popiersie Lenina, które niegdyś kierowało czujny wzrok na pracę w kopalni, obserwuje stada reniferów wyjadające specjalnie sprowadzoną do tego miejsca trawę.

Galeria zdjęć