• Polski
  • Deutsch
  • English

Preikestolen

SKALNA PLATFORMA NAD FIORDEM

Najsłynniejszy klif Norwegii

Podstawowe informacje

O Preikestolen

Skalna Ambona, Preikestolen, wznosząca się 604 metry ponad malowniczym fiordem, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Norwegii. Każdego roku odwiedza ją od 150 do 200 tys. turystów, którzy podziwiają z niej panoramę Lysefjorden, leżącego naprzeciw płaskowyżu Kjerag i okolicznych gór.

Płaska, skalna platforma o wymiarach 25 na 25 m i ścianach pionowo opadających do podstawy klifu, powstała ok. 10 tys. lat temu, w epoce lodowcowej. Wtedy woda z lodowca przylegającego do urwiska zamarzając w szczelinach, systematycznie odrywała skalne bloki.

Więcej informacji

Największa atrakcja Norwegii

Położona w południowej Norwegii, w regionie Stavanger, zawieszona 604 m ponad wodami Lysefjordu skała co chwilę trafia do najróżniejszych rankingów: najbardziej niezwykłych punktów widokowych na świecie, najpiękniejszych miejsc dla fotografów czy tych, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Ambona (takie jest dokładne tłumaczenie Preikestolen), stawiana na podium wraz z Wielkim Kanionem i Wodospadami Wiktorii, przyciąga każdego roku kilkaset tysięcy turystów z całego świata, którzy prześcigają się w zrobieniu jak najlepszych jej ujęć.

Powstała 10 tys. lat temu, a odkryto ją nie tak dawno, bo dopiero w 1900 r. Z płynącego przez Lysefjord statku wypatrzył ją sportowiec Thomas Peter Randulf, który później dotarł do niej przez góry. I tak zaczęła się kariera tego miejsca. Sezon trekkingowy trwa od kwietnia do końca września. Czerwiec to idealny moment, by stanąć na Ambonie.

Wejście i zejście na skalną półkę zajmuje od 4 do 6 godz. Ten 3,5-kilometrowy szlak (w jedną stronę) opisywany jest jako łatwy także dla dzieci i osób starszych. Poza tym jest co podziwiać po drodze: małe jeziorka, wielkie głazy, sosnowe lasy oraz wodospady z hukiem spływające w dół.