• Polski
  • Deutsch
  • English

Narvik

ECHO HISTORII

O krok od Lofotów

Trasy do Narvik

Podstawowe informacje

O Narvik

Narvik znajduje się już za kołem podbiegunowym – doświadczyć więc tu można zarówno polarnego dnia, jak i zorzy podczas zimy. Okolice Narvik są bardzo atrakcyjne pod względem najróżniejszych wędrówek i aktywności, które można zaplanować samodzielnie lub z przewodnikiem. Propozycji jest wiele: naskalne ryty Wikingów, łowiska ryb czy kilkugodzinny rejs w poszukiwaniu wielorybów. Latem można też wybrać się na plażę, a nawet ponurkować wśród zatopionych wraków.

Więcej informacji

Wojenna przeszłość ale nie tylko

Niewielkie miasto portowe na północnym zachodzie Norwegii zapisało się w naszej historii bohaterską postawą polskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Głęboki, przez cały rok wolny od lodu Ofotfjord umożliwia pewny dostęp do Narwiku od strony morza, dzięki czemu port stał się ważnym ośrodkiem eksportu rudy żelaza. W XIX wieku rozpoczęto budowę kolei, która łączyła Narwik z kopalniami żelaza w Kirunie w Szwecji. Podczas wojny owo połączenie kolejowe służyło III Rzeszy, która korzystała ze szwedzkich rud żelaza. W związku z tym rozegrały się tutaj wyjątkowo zacięte walki, a hitlerowcy okupowali Narwik przez ponad 5 lat. Wydarzenia z tamtych czasów przedstawiono w znajdującym się w Narwiku Muzeum Wojny.

Jednakże Narwik to nie tylko wojenna przeszłość. Warto skorzystać z kolejki linowej prowadzącej na górę Fagernesfjellet i zobaczyć panoramę miasta. Wagonik dociera na wysokość 656 m n.p.m., gdzie znajduje się kawiarnia i taras widokowy. Widoki przyprawiają o zawrót głowy, ale są tak wspaniałe, że szybko można zapomnieć o dolegliwościach. Latem jest to doskonałe miejscem na górskie wędrówki, a zimą świetny ośrodek sportów zimowych.