• Polski
  • Deutsch
  • English

Lødingen

Miejsce spotkania pięciu regionów

Brama Lofotów

Podstawowe informacje

O Lødingen

Lødingen to miasto i gmina w okręgu Nordland, położona w południowo-wschodniej części wyspy Hinnøya, nazywana „bramą Lofotów”. Choć geograficznie należy do Ofotów, praktycznie gmina znajduje się na styku pięciu regionów (Lofoten, Ofoten, Salten, Vesterålen i Troms), oraz pomiędzy 5 fiordami (Vestfjorden, Ofotfjorden, Tysfjorden, Tjeldsundet i Gullesfjorden).

Symbolem Lødingen jest kwiat upleciony z liny o pięciu płatkach, nawiązujący do położenia miasta.

Więcej informacji

Od ryby do sztuki

Miejscowość zyskała na znaczeniu, gdy w 1875 r. z Vestbygda przeniesiono tu stację telegraficzną, a później umieszczono tu siedzibę państwowej administracji pilotów morskich. Po II Wojnie Światowej, tuż za miasteczkiem wojsko założyło fort Nes. Dzisiaj nie ma tu już ani wojska, ani telescomu, ale miasto nadal jest popularne ze względu na... rowery. Corocznie odbywa się tu bowiem kilkanaście wyścigów kolarskich, np. Lofoten Insomnia, Vestbygd-rittet, Viking Tour. Nie dziwi zatem fakt, że Lødingen nosi miano "Miasta Rowerów".

Choć w samym mieście obecnie dominują usługi, w gminie największą rolę odgrywa rolnictwo i rybołówstwo. W okolicy przeważają małe gospodarstwa, rolnicy zajmują się hodowlą zwierząt i produkcją nabiału, głównie koziego mleka. Rybołówstwo to głównie połów łososi i dorszy. W latach 90-tych bardzo popularne były tu również śledzie, które przyciągały z daleka wielu norweskich rybaków i rosyjskich kupców. W okolicy znajduje się parę zakładów przetwórstwa rybnego, gospodarstwa rybne i przetwórnia wodorostów.

Gmina jest również popularna ze względu na granit, używany przez artystów z Artscape Nordland - międzynarodowego projektu artystycznego, którego celem jest przybliżenie sztuki ludziom w ich miejscu zamieszkania. Projekt obecnie obejmuje 33 dzieła 33 artystów z 18 krajów, umieszczonych w 32 okręgach w Nordland i w jednym w Troms.

Warto wspomnieć, iż w pobliskim Nes znajdują się rzeźby skalne, datowane na 5000 p.n.e., będące najbardziej wysuniętymi na północ rzeźbami skalnymi nam znanymi.