• Polski
  • Deutsch
  • English

Kvaløya

Wyspa ze skandynawskim Chamonix

Góry, fiordy i zorze polarne

Podstawowe informacje

O Kvaløya

Kvaløya to piąta co do wielkości wyspa Norwegii, położona w gminie Tromsø. Leży pomiędzy sąsiadującymi Tromsøya i Sommarøy, z którymi łączą ją długie mosty.

W części północnej charakteryzują ją przepiękne górskie krajobrazy, poprzecinane fiordami. Masyw Kattfjordeidet zyskał nawet miano “skandynawskiego Chamonix”, ze względu na imponujące góry i roztaczające się z nich spektakularne widoki. Warto zaglądnąć do wioski Ersfjordbotn, malowniczo położonej w przepięknym fiordzie u podnóża tego masywu.

Na południu wyspy znajduje się kilka kurortów oraz słynne łowisko w Hella. Przez cały rok w okolicy można spotkać tu renifery, wydry, orły i inne ptactwo. Wzdłuż wybrzeży często pływają wieloryby. Nie bez powodu „kvaløya” znaczy „wyspa wielorybów”.

Więcej informacji

Spektakularne zorze

Ponieważ wyspa jest nieco oddalona od Tromsø, posiada dogodne warunki do podziwiania niesamowitego zjawiska – zorzy polarnej.

Zorza jest efektem zderzenia strumienia energii słonecznej z atmosferą. Dzieje się to wyłącznie w okolicach biegunów, ok. 100km nad ziemią. Jest wielobarwna, gdyż świeci w kolorze gazu dominującego w górnej części atmosfery. Gdy protony i elektrony zderzą się z cząsteczkami tlenu – świeci w odcieniach zieleni, jeśli z cząsteczkami azotu – świeci w odcieniach czerwieni.

W Norwegii najlepszymi miejscami do oglądania zorzy polarnej jest cała jej część północna – od Lofotów, przez Tromsø, Altę, po Nordkapp i Kirkenes. Jest widoczna od połowy października do końca marca, najlepiej między 18-1.

Udając się na „polowanie na zorzę”, warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranie oraz… odpowiednią aplikację na smartfona, która przewiduje jej miejsce wystąpienia.