• Polski
  • Deutsch
  • English

Kristiansand

Zaprojektowane przez króla

Krajobraz południowego wybrzeża

Podstawowe informacje

O Kristiansand

W 1639 r. król Danii i Norwegii, Christian IV kierując się kaprysem, na jaki stać tylko i królów i nieliczne osoby spoza kręgów władzy, zapragnął założyć miasto i nazwać je swoim imieniem. Miejsce wybrano jednak niezwykle rozważnie.

Kristiansand zbudowano w strategicznym punkcie, z którego można było kontrolować dostęp do Morza Północnego i do Bałtyku. Powstało więc miasto – twierdza, a zachowane do dziś liczne elementy umocnień można zobaczyć odwiedzając to  „królewskie miasto”.

Więcej informacji

Stolica Południowej Norwegii

Kristiansand jest przyjemnym miastem, zorganizowanym wokół placów wytyczonych z polecenia Christiana IV. Miło się spaceruje ulicami, zwłaszcza że pogoda z reguły jest bardziej słoneczna niż w innych miejscach Norwegii. Port i główny targ zawsze tętnią życiem.

Handel i przemysł lokalny rozwinął się jeszcze przez założeniem miasta wokół eksportu drewna do sąsiednich krajów Morza Północnego. Duże zasoby drewna przyczyniły się również do rozwoju zakładów budujących statki, później stoczni. Charakter kultury lokalnej także jest wynikiem pracy i zaangażowania społeczeństwa w przemysł stoczniowy i inne zajęcia związane z morzem.

W 1734 już rozwinięty Kristiansand został zrujnowany przez pierwszy wielki pożar. W 1814 rozpoczęło się 20 lat depresji: duża śmiertelność mieszkańców, coraz większa bieda miasta i ludności. Sytuacja odwróciła się ok. 1855 – były to lata koniunktury, powstało wtedy 40 fabryk i 5 stoczni. Dobre czasy zostały przerwane w 1859 kolejnym wielkim pożarem, który zniszczył miasto i pozbawił dachu nad głową 1000 osób. Odbudowa zajęła dwa lata, rzesze bezrobotnych znalazły pracę przy tym zadaniu

Dziś Kristiansand ma to wszystko za sobą i zaprasza urzekając gościnnością oraz łagodnym klimatem.