• Polski
  • Deutsch
  • English

Arctic Circle

66°33'39"N

Magiczna linia

Podstawowe informacje

O kole podbiegunowym

Wielu podróżników próbowało określić, na czym polega magia kręgu polarnego, ale nie jest to łatwe. Za to prawie wszyscy miłośnicy odludzi, przekraczając koło podbiegunowe, czują dreszcz emocji. Szczególnie odczuwają to żeglarze, którzy na pokładach swoich jachtów przekraczają arktyczną linię, traktując ją na równi z przekroczeniem równika.

W podświadomości czai się przeświadczenie, że oto tu jest koniec świata wygód i nowoczesności, dalej już tylko dzika, nieokiełznana kraina. I chyba nigdzie na świecie to uczucie nie jest mocniejsze niż tutaj.

Więcej informacji

Słońce o północy

Koło podbiegunowe jest to równoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33'39"N na półkuli północnej i 66°33'39"S na półkuli południowej. Pozycja koła podbiegunowego nie jest stała, ​​ale zależy bezpośrednio od osi nachylenia obrotu Ziemi, które w okresie ponad 40.000 lat waha się w granicach 2 stopni, czyli około 180 km. Koło podbiegunowe obecnie dryfuje na północ z prędkością około 15 m rocznie. Linia koła podbiegunowego oznacza, że w ciągu roku słońce w tym miejscu może znajdować się przez 24 godziny powyżej lub poniżej horyzontu. Występuje wówczas tzw. dzień polarny latem i noc polarna w zimie.

Dzień polarny to naturalne zjawisko, które oznacza, że w miesiącach letnich słońce nigdy nie zachodzi. Innymi słowy, gdy jest dobra pogoda, przez 24 godziny jest widno. Długość dnia polarnego zależy od miejsca obserwacji. W okolicy koła podbiegunowego zjawisko dnia polarnego można obserwować od 12 czerwca do 1 lipca, na Przylądku Północnym od 14 maja do 29 lipca, a w okolicach bieguna północnego słońce nie zachodzi przez sześć miesięcy. Można w przenośni powiedzieć, że rok na biegunie północnym trwa tylko jeden dzień i jedną noc.